Šezdeset čeških građana dobilo je zvaničnu dozvolu da se pridruže Oružanim snagama Ukrajine. Ovu informaciju je objavio Filip Platoš, portparol predsednika Petra Pavela, prenosi European Pravda. Odluka doneta u jeku optužbi da se na strani RF bore severnokorejski vojnici.
Portparol je istakao da je predsednik Češke Pavel do sada odobrio 60 zahteva čeških građana koji su tražili dozvolu da brane Ukrajinu u okviru Oružanih snaga, uz saglasnost ministarstava odbrane, unutrašnjih poslova i spoljnih poslova. Ukupno je primljeno 181 takav zahtev.Češkim građanima je zabranjeno da se pridruže stranoj vojsci ukoliko dozvolu za to ne da predsednik Češke, a za one koji su već to učinili, postoji mogućnost da dobiju dozvolu retroaktivno!
Zvanično, četvoro Čeha koji su se borili za Ukrajinu kao dobrovoljci su poginuli. Zvanično. Među njima je i Karel Kučera, koji je posthumno odlikovan Medaljom za hrabrost od strane predsednika Petra Pavela na Dan češke nezavisnosti. Predsednik Pavel je i ranije podržavao Ukrajinu, odlazeći u posete i to bez odobrenja tadašnjeg predsednika Češke, Miloša Zemana.
Petar Pavel ima bogatu vojnu karijeru. Bio je član Komunističke partije ali je nakon raspada Čehoslovačke promenio političke stavove, nazvavši članstvo greškom. Posle je studirao na Odbrambenom obaveštajnom koledžu u Betezdi, u Merilendu, SAD. Potom i na Koledžu za osoblje u Kemberliju, Kraljevskom koledžu za odbrambene studije u Londonu, a diplomirao je na Kraljevskom koledžu u Londonu sa zvanjem magistra međunarodnih odnosa. Obavio je i druge značajne zadatke. Služio je kao oficir za vezu u američkom štabu u Kataru . Tom prilikom je upozorio da bi Irak mogao da upotrebi oružje za masovno uništenje protiv napadačkih snaga. Dokazavši se, postao je i prvi predsednik Vojnog komiteta NATO-a, iz bivšeg Istočnog bloka.