Misija UN u Maliju je u ponedeljak zvanično okončala desetogodišnje raspoređivanje u zemlji, rekao je njen portparol, povlačenjem koje su naredili vojni lideri Malija.
Misija, poznata kao MINUSMA, spustila je zastavu Ujedinjenih nacija u svom sedištu u glavnom gradu Bamaku, rekla je za AFP njen portparol Fatumata Kaba.
Simbolična ceremonija označava zvanični završetak misije, rekla je ona, iako su neki njeni elementi i dalje prisutni.
„Faza likvidacije“ će se desiti nakon 1. januara, uključujući aktivnosti kao što je predaja preostale opreme vlastima.
Vojska Malija, koja je preuzela vlast 2020. godine, u junu ove godine je zahtevala odlazak misije, koja je raspoređena od 2013. godine, uprkos tome što je bila u zagrljaju džihadizma i opasnih kriza.
Povlačenje stabilizacijske misije UN, poznate kao MINUSMA, izazvalo je strahove da će se intenzivirati borbe između trupa i oružanih frakcija za teritorijalnu kontrolu.
Kroz MINUSMA je tokom protekle decenije prošlo oko 15.000 vojnika i policajaca u Maliju. Oko 180 pripadnika UN je ubijeno u neprijateljskim dejstvima.
Od petka, više od 10.500 uniformisanih i civilnih pripadnika MINUSMA napustilo je Mali, od ukupno oko 13.800 osoblja na početku povlačenja, saopštila je misija UN na društvenoj mreži H (nekadašnjem Tviteru).
Otkako joj je rečeno da ide, MINUSMA je do sada napustila 13 pozicija u Maliju, a tek treba da zatvori lokacije u Gaou i Timbuktuu na severu.
Prošle nedelje, misija UN predala je kamp Mopti u centru Malija, jedno od žarišta džihadističkog nasilja koje godinama muči region Sahela.
U kampu Mopti su nedavno bili smešteni mirovnjaci iz Bangladeša i Togoa, a u prošlosti su bili domaćini egipatskim, pakistanskim i senegalskim pripadnicima mirovnog kontingenta.
Povlačenje je prošlo glatko, za razliku od nedavnih povlačenja na nestabilnom severu Malija do kojih je došlo zbog straha od vojne eskalacije između vojske i pobunjeničkih grupa, rekao je Kaba za AFP.
Nasilje je zahvatilo zemlju dok se prelilo na susedne Burkine Faso i Niger — usput raspirujući etničke tenzije.Nakon što je preuzela vlast, vojna hunta Malija napustila je savez zemlje sa bivšom kolonijalnom silom Francuskom, preferirajući približavanje Moskvi.