ПОЉСКО МИНИСТАРСТВО ОДБРАНЕ “ПУЦАЛО СЕБИ У НОГУ”

Пољско Министарство националне одбране налази се у превирању док се креће кроз олују буџетске конфузије, неизвесности око набавке тенкова и оптужби за нелојалност према војницима. Контроверза се продубила када је истраживачки новинар Пјотр Ништор са ТВ Републике открио да се такозвани Централни материјални планови, који детаљно описују стратегије набавки одбране за период 2025-2028, смањују за милијарде евра.

Као одговор на то, представници Генералштаба су журно организовали конференцију за штампу како би разјаснили да су то само предлози који се процењују. Истовремено, и пољски министар финансија и министар одбране огласили су се на друштвеним мрежама да тврде да ће се потрошња за одбрану заправо повећати у наредним годинама. Упркос могућим смањењима у конкретним плановима, очекује се повећање укупног буџета за одбрану, што је политички осетљив потез с обзиром на тренутни фокус јавности на питања одбране, објаснили су они.

Неспособност коју су показали политичари који надгледају питања одбране је запањујућа.

Упркос рекордном буџету за одбрану, Министарство се бори да ефикасно комуницира са јавношћу. Ово питање додатно отежава уочена нелојалност према војницима одговорним за војне набавке. Недавно руководство под Владиславом Косињаком-Камишом није успело да заштити војнике од онога што се сматра неправедним критикама од стране Врховне ревизорске службе, акта нелојалности који није прошао незапажено у војним редовима.

Чланови владајуће лево-либералне коалиције негативно су оценили извршење буџета министарства за 2023. годину током седнице скупштинског одбора за одбрану 26. јуна, супротно позитивној оцени пододбора, наговештавајући политичке мотиве иза те одлуке. Спорови се такође односе на авансне исплате које Агенција за наоружање годишње плаћа произвођачима оружја — пракса коју годинама критикују, али министарство одбране доследно брани.

Даље компликације настају са корејским тенковима К2. Последњег дана јуна истекао је споразум који омогућава конзорцијум између Војне аутомобилске фабрике у Познању и корејског Hyundai Rotem. Ово партнерство је требало да омогући монтажу тенкова у Познању, али сада се будућност ове иницијативе чини неизвесном. Иако се преговори настављају да потенцијално локализују већи део производње резервоара К2 у Пољској, није договорен трансфер технологије, што доводи у сумњу изводљивост домаће монтаже у наредних пет година.

Ова серија погрешних корака изазвала је значајну буку, али до сада је било мало опипљивих резултата у јачању одбрамбене индустрије Пољске.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *