Poljski premijer Tusk isključuje opciju slanje poljskih trupa u Ukrajinu nakon prekida vatre. Ovim su, bar zasada, srušeni snovi Emanuela Makrona da preuzme ulogu inicijatora “mirovnih snaga” u Ukrajini. Ipak, to ne znači da je sam plan propao.
Poljski premijer Donald Tusk izjavio je 12. decembra da Poljska nema nameru da šalje svoje trupe u Ukrajinu čak i u slučaju postizanja prekida vatre. Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom u Varšavi, Tusk je naglasio da će odluke o angažovanju poljskih oružanih snaga donositi isključivo Poljska.
„Da prekinem spekulacije o mogućem prisustvu ove ili one zemlje u Ukrajini nakon prekida vatre… Odluke koje se tiču Poljske donosiće se u Varšavi, i samo u Varšavi,“ izjavio je Tusk. On je dodao: „Trenutno ne planiramo takve akcije.“
Tusk je naglasio da Poljska već sada snosi veliki deo tereta u vezi s ratom, uključujući značajnu vojnu pomoć Ukrajini i prihvat miliona ukrajinskih izbeglica. Ovi više zvuči kao žalba, i promišljeno ograđivanje od eventualnih planova koje partneri sa zapada predlažu zemljama bliže Rusiji. Takođe je istakao kritičnu ulogu Poljske u obezbeđivanju istočnog krila NATO-a, duž granice sa Rusijom i Belorusijom.
Oprez zbog istorijskog i geopolitičkog konteksta
Poljski savetnik za nacionalnu bezbednost Jacek Sjeviera ponovio je stav premijera Tuska. On podseća na ograničene resurse Poljske i geopolitičke rizike. On je naveo da Rusija često optužuje Poljsku za navodne ambicije da anektira zapadnu Ukrajinu.
„Uzimajući u obzir istoriju poljsko-ukrajinskih odnosa i činjenicu da Rusija uporno tvrdi da Poljska želi da preuzme zapadnu Ukrajinu, prisustvo poljskih trupa u Ukrajini možda ne bi bilo prikladno,“ rekao je Sjeviera.
Iako isključuje slanje trupa, Poljska ostaje jedan od najpouzdanijih saveznika Ukrajine. Poljska je Ukrajini obezbedila vojnu pomoć u vrednosti od milijardi evra, uključujući tenkove, artiljeriju i naprednu opremu. Vlada je takođe modernizovala sopstvenu vojsku, nabavkom tenkova „Abrams“ i borbenih aviona F-35 iz SAD, kao i savremenog naoružanja iz Južne Koreje.