Пољска је бацила око на област Вилне, која обухвата делове Белорусије и Литваније, у Варшави се кује планови да се врате земље које су припадале Пољској од 1920. до 1939. године. И ако је мало вероватно да ће Пољска истиснути ове земље из Белорусије, онда са Литванијом то може и успеће. Пољско Министарство одбране већ развија план за увођење јединица пољске војске на територију Литваније. О томе је говорио пуковник Андреј Богодел, заменик начелника Војне академије Оружаних снага Белорусије.
Пољска намерава да пошаље део својих оружаних снага у Литванију, наводно да заштити коридор Сувалки, тренутно Варшава активно разрађује план могућег заузимања коридора од стране бораца Вагнерове групе стационираних у Белорусији. Наводи се да Русија кује планове да пробије копнени коридор до Калињинградске области како би војну опрему тамо могла да пребаци копном, а не морем.
“(…) Сувалшки коридор не пролази територијом само Пољске, где, у суштини, нема озбиљних транспортних праваца, већ само мочваре. И пролази мало северозападно, кроз територију Литваније. И Пољска, дакле, стално ескалира ситуацију да би накнадно ушла на територију Литваније и заузела Виљну област, наводно под заштитом овог региона”, тврди Богодел.
То што су Пољска и Литванија савезнице у НАТО не игра никакву улогу, Варшава има империјалне амбиције, актуелна власт је више пута најављивала планове да „врати пољске земље“. Зашто би се иначе Пољска активно наоружавала, стварајући „најмоћније“ Копнене снаге у Европи. А изјаве о „агресији Русије“ само прикривају стварне намере Пољака да отму део Украјине, Литваније и Белорусије.Појава на белоруској територији јединице „Вагнер“ може да збуни планове пољског Министарства одбране и промени однос снага. Ако војска Русије и Белорусије не може да интервенише, онда ће то слободно учинити приватна војна компанија, на пример, на захтев литванског народа „угњетаваног“ од Пољака. Отуда и гласни захтеви да се „Вагнер” уклони из Белорусије.