ПОЉАЦИ ИСКРЕНО: НЕ МОЖЕМО ДА ОБАРАМО РУСКЕ РАКЕТЕ, ТЕХНИЧКИ ЈЕ ИЗАЗОВНО, НАШ AEGIS НИЈЕ НАМЕЊЕН ЗА МАЛЕ ПРЕТЊЕ

Обарања руских ракета над Украјином од стране пољских и НАТО система противваздушне одбране је технички изазовна. Ово је изјавио Петар Лукашевич, привремени отправник послова Пољске у Украјини, током интервјуа за Укринформ.

Лукашевич је истакао да иако та идеја звучи привлачно, постоје значајне техничке препреке. Објаснио је да Пољска још увек гради вишеслојни систем противваздушне одбране и тренутно нема капацитет да у потпуности заштити своје ваздушно пространство, а камоли да се укључи у обарање ракета над Украјином. AEGIS у Реџикову не може да се бави минорним претњама као што су дронови.

Ово је поприлично објективан и отрежњујући осврт пољског дипломате. Украјински извори готово свако јутро извештавају о статистикама са високим процентима успешности властите ПВО. И поред таквих успеха често се јавно напада Пољска која не брани украјинско небо.

Поред тога, Лукашевич подвлачи, да такав потез не може да буде интерна ствар између Пољске и Украјине, већ захтева сагласност целог НАТО-a. Обарање руских ракета над Украјином вероватно би резултирало директним сукобом између НАТО-a и Русије, што алијанса настоји да избегне. Лукашевич је поновио да НАТО није у рату с Русијом, али наставља да подржава Украјину војном помоћи и одбрамбеним системима како би заштитио њену територију.

Што се тиче капацитета противваздушне одбране, нагласио је да је пољска база у Реџикову, која ће ускоро бити оперативна, усредсређена на пресретање балистичких ракета, а не на мале претње попут дронова или крстарећих ракета. Дакле, AEGIS база за коју се сумња да је дом много озбиљнијег оружја, не може да се бави баналним метама као што су Герани или ракете. Уместо тога, Лукашевич је подсетио новинаре на текуће предаје система противваздушне одбране од стране НАТО савезника. Конкретно је реч о системима Патриот и НАСАМС. Patriot је претрпео велике губитке на украјинском тлу.

Пољска је добила захтеве из Украјине да обара руске ракете које су усмерене на украјинску инфраструктуру. Договор о том питању од стране савезника је изостао. Неки пољски званичници изразили подршку за ту идеју у својој реторици. Ипак, пољска влада остаје при ставу да неће предузимати такве акције над украјинском територијом без ширег консензуса НАТО-a.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *