Prilikom konstruisanja aviona FC-31, Kina je računala na izvozni potencijal novog vazduhoplova.
“Jednostavno rečeno, radilo se o razvoju konkurenta američkom F-35”, piše izdanje Opex360.
FC-31, iako je sposoban da leti brzinom od 1,8 maha i nosi do osam tona naoružanja, sada je prošao kroz nekoliko promena, posebno u pogledu prikrivenosti, manevrisanja i elektronike u vazduhoplovu. Zatim je poslužio kao polazna tačka za razvoj FC-35, naprednog pomorskog lovca-bombardera Kineska narodne armije.
Međutim, do sada nije zvanično primljena nijedna izvozna narudžbina. Međutim, 2. januara, komandant pakistanskih vazduhoplovnih snaga, glavni maršal vazduhoplovstva Zahir Hafizi, rekao je da će Islamabad uskoro dobiti stelt lovce FC-31:
“Temelji za nabavku FC-31 su već postavljeni. Ova letelica će u bliskoj budućnosti biti deo flote pakistanskih vazduhoplovnih snaga”.
Ova izjava iznenadila je jedan broj zapadnih stručnjaka. Prvo, Pakistan je ranije pokazao interesovanje za perspektivni turski borbeni avion TF-X Kaan. Drugo, kineski proizvođač AVIC korporacija nije proizveo predserijske FC-31.
“S obzirom na odlične odnose sa Kinom, Pakistan je nesumnjivo sposoban da dobije FC-31 za kratko vreme. U svakom slučaju, on će postati prvi kupac ovog tipa aviona”, navodi se u izdanju.
Kao što je navedeno, uvođenje FC-31 u upotrebu omogućiće Islamabadu da povuče iz upotrebe svoje starije avione, kao što su Mirage III i Mirage 5 (možda ih ima više od sto) ili čak neke od F-16 u upotrebi .