Drugi F/A-18 Super Hornet leteo je nekoliko kilometara iza oborenog američkog lovca. Sa USS Gettysburg je lansirana raketa koja je bila usmerena na avion. Posada lovaca morala je da napravi nekoliko manevara kako bi izbegli da projektil udari u avion
U noći 21. na 22. decembar svet je obišla vest da je u vode Crvenog mora prilikom rutinskog poletanja sa nosača aviona pao američki palubni lovac F/A18 F “Hornet” Super Hornet.
Dva dana kasnije ponovo je saopšteno da je drugi američki palubni lovac F/A18 F Super Hornet za dlaku izbegao obaranje. Opet sumnja “prijateljska vatra” ili jemenski Huti?! I gle čuda opet ista krstarica i za dlaku nije bilo poletanje nego sletanje na nosač aviona.
Drugi F/A-18 Super Hornet leteo je nekoliko kilometara iza oborenog američkog lovca. Sa USS Gettysburg je lansirana raketa koja je bila usmerena na avion. Posada lovaca morala je da napravi nekoliko manevara kako bi izbegli da projektil udari u avion.
Zvanična američka mornarica navela je da je u pitanju bila prijateljska vatra i da je letelica oborena greškom od strane američke raketne krstarice USS Gettysburg.
Incident prijateljske vatre takođe se dogodio usred dugotrajnog napada Huti dronom i protivbrodskim projektilima usmerenim na udarnu grupu nosača aviona Harry S. Truman.
NEW: The same night a U.S. Navy F-18 jet was shot down over the Red Sea, a second F/A-18 narrowly escaped a similar fate.
— Clash Report (@clashreport) December 24, 2024
A surface-to-air missile fired from USS Gettysburg missed the jet by 100 feet as it prepared to land on the Harry S. Truman.
Source: FOX News pic.twitter.com/ZWRgmDn7gm
Dvosed F/A18 F “Hornet” Super Hornet poleteo je sa nosača aviona Harry S. Truman kada ga je osmatrački radar sa raketne krstarice angažovao USS Gettysburg, koji ga je pogrešno identifikovao avion kao neprijateljsku metu.
„Raketna krstarica USS Gettysburg, koja je deo udarne grupe nosača USS Harry S. Truman, greškom je pogodio na F/A18 F i pogodila ga“, navodi se u saopštenju Centralne komande.
Oba pilota su uspela bezbedno da se katapultiraju. Jedan je zadobio lakše povrede.
U ovoj fazi nije bilo jasno kako je došlo do incidenta.
Centralna komanda saopštila je da su ratni brodovi i avioni iz Udarne eskadrile 11 prethodno oborili više dronova i protivbrodsku krstareću raketu koju su lansirali jemenski Huti .
Raspoređivanje mornarice u Crvenom moru radi zaštite međunarodnog broda od Huti pobunjenika opisano je kao „najintenzivnija borba od Drugog svetskog rata“.
Međutim, ima i onih koji veruju da to baš i nije bilo tako kako kaže Centralna komanda u svom sapštenju i da su F/A18 F oborili jemenski Huti. To je ujedno i tvrdnja bivšeg analitičara Pentagona i penzionisana pukovnica američkog RV Karen Kvjatkovski, koja je komentarisala obaranje američkog borbenog aviona.
„Znamo da su Huti prekaljeni u ratu, izuzetno otporni, inteligentni i motivisani“, rekla je ona i dodala:
„Oni imaju mnogo dronova i hipersoničnih projektila, i vodili su dugi rat iz fundamentalnih razloga, naime da oslobode arapski svet od dominacije Izraela, NATO-a i SAD.
Jemenska grupa Ansar Alah (Huti) preuzela je odgovornost za obaranje F/A18 američke mornarice iznad Crvenog mora 22. decembra. Međutim, američka centralna komanda je saopštila da je borbeni avion oboren „prijateljskom vatrom“ .
Kvajtkovski smatra ovo objašnjenje sumnjivim iz tri razloga:
1. Pentagon obično izbegava da prizna incidente prijateljske vatre jer su oni sramotni. Brzo priznanje nakon sudara sugeriše da bi istina mogla biti još neugodnija.
2. Incident se umanjuje i potcenjuje u domaćim vestima, izuzev preživljavanja pilota.
3. Postoje potvrđeni dokazi o sposobnosti Huta da gađaju brodove, bespilotne letelice i sporo leteće letelice u Crvenom moru u poslednjih 15 meseci.
Kako su Huti mogli da obore američki ratni avion?
Kvjatkovska je primetila da je F/A-18 pogođen ubrzo nakon poletanja, jer je dobijao brzinu i visinu.
„Verovatno je da kontramere u F-18 nisu bile primenljive tako brzo nakon poletanja i na visini na kojoj su pogođeni“, sugeriše ona. „Bezbednost pri poletanju je primarna odgovornost borbene grupe nosača.
Pored toga, ako je otkriven raketni napad Huta, moguće je da su američki odbrambeni sistemi pokušavali da izbegnu prijateljsku vatru. Ovaj algoritam je mogao da dozvoli projektilu ili dronu da pronađe svoju metu tako blizu Harija Trumana, u prijateljskoj zoni SAD.
Zašto američka mornarica umanjuje značaj Huti raketne pretnje?
Prema Kvjatkovskoj, glavni razlog za umanjivanje je taj što „američka mornarica i vazduhoplovstvo stare, preopterećeni za vrste globalnih misija koje njihova politika zahteva, i demoralisane i politikom ’rata’ i žalosno lošim vojnim rukovodstvom.
„Ofanzivna pozicija američke mornarice — 12 borbenih grupa na nuklearni pogon sa pratećom pratnjom podmornica — postala je globalna meta i tehnološki meka meta“ kojom je „složeno za upravljanje, skupo za rad i teško za odbranu“.
Prema mišljenju bivšeg analitičara Pentagona, neophodne promene nailaze na otpor aktuelnog vojnog i političkog vrha.
“To je kraj tog modela i vremena za novi vojni položaj SAD koji odgovara njenim stvarnim sredstvima i ustavnim ciljevima. I, usuđujem se da kažem u ovo doba godine, zalaganje za mir”, zaključila je Kvjatkovski.
Inače jemenski Huti su do sada imali poprilično uspeha u obaranju američkih dronova RQ/MQ-9 „Reaper” čak do sada sedam letelica. Inače pre toga na meti napada bio je i saudijski F-15S i to 10.12.2021. za šta je korištena raketa zemlja-vazduh “Fater -1 koja je zapravo modifikacija sovjetske rakete 3M9M4 za PVO raketni sistem 2K12 Kub. Avion Saudijskog kraljevskog vazduhoplovstva napadnut je dok je izvodio patrolu i dejstva nad Jemenom. Iako Huti tvrde da je avion pogođen, na snimku se moglo videti da je avion nastavio iako je bio oštećen.
Drugi slučaj i opet F-15
Drugi slučaj koji se vezuje za borbeni avion F-15 vezuje se za mart 2018. kada je saudijski borbeni avion F-15 pogođen iznad severnog Jemena, što su Hiti potvrdili i snimkom. Avion međutim nisu uspeli da obore. Interesantno je da je avion pogođen modifikovanom raketom R-27 (NATO oznaka AA-10 Alamo) koju koristi lovac MIG-29 koji su bili u sastavu vazduhoplovnih snaga Jemena. Prema tvrdnjama poznavaoca u pitanju je bila R-27T1 sa infracrvenim samonavođenjem koja je bila montirana na improvizovanom lanseru koji se nalazio na teretnom vozilu.
Neko bi upitao, a kakve to veze ima sa nama. Pa treba početi da su slične modifikacije bile zabeležene u Vojsci Republike Srpske VRS koja je na modifikovani lanser na vozilu PRAGA bili postavljeni šinski lanseri za rakete R-13/M kojima su bili naoružani lovci MiG-21. Slične improvizaciji pojavile su se 1999 na vozilu praga i na postolju trocevnog topa M-55 sistem poznat kao “praćka”.
Ideja je nastala u proleće ratne 1999. da se postojeće IC rakete R-60MK i R-73 koje su nosili borbeni avioni MIG-21 i MIG-29 integrišu u PVO sistem lansiranjem za zemlje. Osnovni problem bio je konstruisati i izraditi lansirni sistem koji treba da obezbedi raketi početne uslove, koje ona ima pri lansiranju sa aviona. POčetnim radom nastali su lanseri : RL-2 sa raketom R-60MK i lnserom APU-60-4M na vozilu Praga, zatim LR-3 koje je bilo montirano na oklopnom vozilu BRDM-2 sa lanserom APU-60-4M i RL-4 sa raketom R-73 na vozilu Praga sa lanserom APU-60-4M. Raketama je dodat i startni raketni motor kako bi joj se povećala početna brzina, koja bi bila približno slična onoj koju raketa ima prilikom lansiranja sa aviona. Raketi R-60MK na lanseru RL-2 dodat je startni motor od protivgradne rakete pa je sistem dobio oznaku RL-2M. Rakete R-73E na RL-4 dodat je raketni motor rakete -zemlja vazduh S-24 i sitem je dobio oznaku RL-4M. Rakete i startni motori su povezani pomoću sklopova za mehaničko povezivanje koji je u sebi imao ugrađen blok elektronike koji je imao za cilj razdvajanje startnog motora na kraju njegovog rada i startovanje raketnog motora osnovne rakete.