НОВИ РУСКИ ОПТИЧКИ ДРОН УНИШТАВА УКРАЈИНСКУ ТЕХНИКУ У ВИСОКОЈ РЕЗОЛУЦИЈИ

Удари руских БПЛ по украјинској техници у пробоју код Курска нарочито су популаризовали такозване оптичке дронове. Реч је о беспилотним летелицама којима се управља помоћу оптичког кабла. Овакве БПЛ имају озбиљну предност. Наиме, како се управљање дроном врши путем кабла, овакве летелице су отпорне на ометање. Ометање (jamming) се врши путем радио френквенција, путем којих се обичан дрон и управља.

„Зала“ је подружница  компаније „Калашњиков“, компанија је специјализована за беспилотне летелице. Ова компанија је прва избацилила квадирикоптер „Производ – 55“, оптички дрон. Ова беспилотна летелица је имала озбиљну “жетву” међу украјинском техником која је крочила на руско тло. Снимци високе резолуције остају забележени до последњег тренутка пре удара у циљ. Многи други дронови услед сметњи или ометања не преносе финале видео записа до корисника, па се често не зна ни резултат (успех) удара дрона у циљ. То са дроновима на оптику не представља проблем. Писали смо о зулуму који је починио руски дрон оваквог типа – “Кнез Вандал”. Осврнућемо се на предности, али и мане, које имају овакве БПЛ.

Током марта, украјински војни блогер Сергеј “Флеш” је известио о новој врсти руског FPV камиказа-дрона који је, поред уобичајене бојеве главе, носио шупље пластично јаје у којем се налазила неидентификована опрема. Флеш је упитао своје читаоце да ли неко зна о чему се ради.

Након неколико дана, објавио је одговор. Украјински стручњаци су раставили дрон и установили да је мистериозни уређај намотај оптичког влакна повезана са комерцијалним оптичким трансивером произведеним у Кини, намењеним за комуникацију. На намотају  је био натпис који је показивао дужину намотаја – 10.813 метара (6,7 миља) кабла.

ПРЕДНОСТИ И МАНЕ – ОПТИЧКИ ДРОН

Оптички дронови поред предности имају и мане. Пре свега, њихов домет је знатно мањи, а због тежине намотаја кабла смањује се величина бојеве главе. Ипак, они мане надокнађују отпорношћу на ометање, као и способношћу да се притаје и чекају мету. Такође, каблови могу бити скупи, а напад у роју може узроковати запетљавање каблова. Још један плус, који смо већ поменули, јесте висока прецизност у навигацији и циљању. Односно, не губи се видео-веза при доласку до мете, па се јасно уочава где је тачно дрон погодио циљ. То је значајно ради анализирања степена штете и учинка.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *