NOVI RUSKI OPTIČKI DRON UNIŠTAVA UKRAJINSKU TEHNIKU U VISOKOJ REZOLUCIJI

Udari ruskih BPL po ukrajinskoj tehnici u proboju kod Kurska naročito su popularizovali takozvane optičke dronove. Reč je o bespilotnim letelicama kojima se upravlja pomoću optičkog kabla. Ovakve BPL imaju ozbiljnu prednost. Naime, kako se upravljanje dronom vrši putem kabla, ovakve letelice su otporne na ometanje. Ometanje (jamming) se vrši putem radio frenkvencija, putem kojih se običan dron i upravlja.

„Zala“ je podružnica  kompanije „Kalašnjikov“, kompanija je specijalizovana za bespilotne letelice. Ova kompanija je prva izbacilila kvadirikopter „Proizvod – 55“, optički dron. Ova bespilotna letelica je imala ozbiljnu “žetvu” među ukrajinskom tehnikom koja je kročila na rusko tlo. Snimci visoke rezolucije ostaju zabeleženi do poslednjeg trenutka pre udara u cilj. Mnogi drugi dronovi usled smetnji ili ometanja ne prenose finale video zapisa do korisnika, pa se često ne zna ni rezultat (uspeh) udara drona u cilj. To sa dronovima na optiku ne predstavlja problem. Pisali smo o zulumu koji je počinio ruski dron ovakvog tipa – “Knez Vandal”. Osvrnućemo se na prednosti, ali i mane, koje imaju ovakve BPL.

Tokom marta, ukrajinski vojni bloger Sergej “Fleš” je izvestio o novoj vrsti ruskog FPV kamikaza-drona koji je, pored uobičajene bojeve glave, nosio šuplje plastično jaje u kojem se nalazila neidentifikovana oprema. Fleš je upitao svoje čitaoce da li neko zna o čemu se radi.

Nakon nekoliko dana, objavio je odgovor. Ukrajinski stručnjaci su rastavili dron i ustanovili da je misteriozni uređaj namotaj optičkog vlakna povezana sa komercijalnim optičkim transiverom proizvedenim u Kini, namenjenim za komunikaciju. Na namotaju  je bio natpis koji je pokazivao dužinu namotaja – 10.813 metara (6,7 milja) kabla.

PREDNOSTI I MANE – OPTIČKI DRON

Optički dronovi pored prednosti imaju i mane. Pre svega, njihov domet je znatno manji, a zbog težine namotaja kabla smanjuje se veličina bojeve glave. Ipak, oni mane nadoknađuju otpornošću na ometanje, kao i sposobnošću da se pritaje i čekaju metu. Takođe, kablovi mogu biti skupi, a napad u roju može uzrokovati zapetljavanje kablova. Još jedan plus, koji smo već pomenuli, jeste visoka preciznost u navigaciji i ciljanju. Odnosno, ne gubi se video-veza pri dolasku do mete, pa se jasno uočava gde je tačno dron pogodio cilj. To je značajno radi analiziranja stepena štete i učinka.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *