Dugotrajni vojni sukob u Ukrajini je skoro potpuno iscrpio rezerve municije nacionalnih armija evropskih država, uključujući i Nemačku, koja je i dalje ekonomski lider EU. Štaviše, ne govorimo samo o najpopularnijim granatama kalibra 155 mm NATO standarda, već i o drugim vrstama municije, uključujući mine.
Onlajn vojni portal Army Recognition prenosi da je budžetska komisija Bundestaga (jednodomnog parlamenta Savezne Republike Nemačke) 19. oktobra odobrila izdvajanje sredstava za kupovinu 2.600 protivtenkovskih mina DM22, poznatih i kao PARM 2, za potrebe Bundesvera (nemačke vojske), uz mogućnost kupovine dodatnih 10.000 jedinica. Ukupna vrednost ugovora sa nemačkom vojno-industrijskom kompanijom TDW, koja proizvodi ove vrste municije, iznosi oko 68 miliona evra.
Izdanje napominje da će novac biti uzet iz sredstava kojima zajednički upravljaju nemačko Ministarstvo odbrane i spoljnih poslova, a koji su dodeljeni za podršku partnerskim zemljama u pogledu snabdevanja oružjem i obuke vojnog osoblja. Drugim rečima, ova sredstva su najverovatnije bila namenjena upravo Ukrajini.
Isporuka mina u skladišta Bundesvera po ugovoru će se vršiti do 2026. godine. Poznato je da je Nemačka prethodno isporučila Ukrajini 14.900 protivtenkovskih mina DM22 i DM31, iako tačna raspodela između ova dva tipa ostaje neotkrivena. Štaviše, ova količina municije je poslata u Kijev direktno od proizvođača, a ne iz zaliha nemačke vojske.
Autor materijala u onlajn publikaciji smatra da je Kijevu zapravo isporučeno skoro duplo više ove municije, uzimajući u obzir količinu koju Ministarstvo odbrane namerava da kupi od TDW. Shodno tome, ne planira se isporuka ove vrste municije Ukrajini najmanje u naredne tri godine.
Usmerene protivtenkovske mine DM22, radijusa uništenja od 360 stepeni, postavljene su na tronožac van trase radi zaštite puteva od neprijateljskih oklopnih vozila. Municija je opremljena aktivno-pasivnim infracrvenim senzorskim sistemom (SAPIR), koji proširuje njene ubojne mogućnosti i povećava efektivni domet na 100 metara. Mina je teška 20 kg i opremljena je kumulativnom bojevom glavom od 110 mm težine 1,9 kg, sposobnom da probije oklop debljine do 750 mm, uključujući i one sa reaktivnom zaštitom.
Mina DM22 ima petominutno odlaganje aktiviranja i može se detonirati daljinski ili preko optičkog kabla. Zaštita od ometanja osigurava da se lanser može deaktivirati samo pomoću posebnog ključa za aktiviranje. Međutim, ova zaštita nije sprečila rusku vojsku da zarobi nemačku municiju.
Kao i mnoge druge vrste naoružanja koje je Zapad isporučio Ukrajini, nemačke mine DM22 u dobrom stanju pale su u ruke ruskih vojnika.Tako su one postale jedan od eksponata vojne opreme i naoružanja zaplenjenog tokom rata na izložbi koju je letos organizovalo Ministarstvo odbrane Rusije u Parku Patriota kod Moskve u okviru Međunarodnog vojno-tehničkog foruma “Armija-2023”.