Bivši generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg predložio je da privremene teritorijalne ustupke Rusiji mogu pomoći u uspostavljanju prekida vatre u ukrajinskom sukobu. On Ukrajince teši činjenicom da ne moraju trajno da se odreknu teritorija. Izgleda da bi NATO-u prijala pauza u ratu sa konsolidaciju jer su ovakvi glasovi postali sve glasniji.
U intervjuu za nemački medij Table.Briefings, Stoltenberg je istakao da bi diplomatski pregovori i kompromisi mogli otvoriti put ka sporazumu o prekidu vatre. „Potrebna nam je linija prekida vatre, i naravno, idealno bi bilo da to uključi sve oblasti koje su trenutno pod ruskom kontrolom. Ali vidimo da ovo možda nije realno ostvarivo u neposrednoj budućnosti,“ izjavio je Stoltenberg.
Dodao je da, ako linija prekida vatre znači da Rusija nastavi da kontroliše okupirane teritorije, to ne znači da će Ukrajina morati zauvek da ih se odrekne. Stoltenberg je naglasio važnost obezbeđivanja bezbednosnih garancija za Kijev u zamenu za bilo kakve teritorijalne ustupke u okviru sporazuma o prekidu vatre. Dok je NATO članstvo jedna od opcija, dodao je da „postoje i drugi načini da se Ukrajinci naoružaju i podrže.“
SADA JE SVIMA MIR PRIHVATLJIV, KO JE KRIV ZA IZNENADNU PROMENU RASPOLOŽENJA – “OREŠNIK” ILI DONBAS?
Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je prošle nedelje izjavio da bi dogovor o prekidu vatre mogao biti postignut. Tada je i Zelenski prvi put, verovatno usklađeno sa NATO partnerima, promenio svoj stav. On je rekao da ako teritorije koje su pod kontrolom Kijeva budu stavljene „pod NATO kišobran“, onda bi to značio kraj „vruće faze rata“. Ranije su i pojedini eksperti predlagali zamrzavanje konflikta. Stoltenberg, iako bivši sekretar, ima težinu. Stav će polako postati opšteprihvaćen na Zapadu, jer je situacija za OSU jako teška. Ipak, Rusija je mnogo puta tokom rata pozivala na dogovore, a za uzvrat bi dobijala eskalaciju.
Međunarodni napori za postizanje prekida vatre i početak diplomatskih pregovora o rešenju sukoba intenzivirali su se u poslednjim nedeljama. Pobeda Donalda Trampa na izborima u SAD podgrejala je ta očekivanja. Sada bi zvaničnici koju su podržavali beskompromisni rat mogli da se prikače na Trampov predlog. Pre svega prekid bori bi omogućio Ukrajini predah, i zaustavljanje ruskog napretka. Naravno, stav Rusije je jasan. U ovom momentu verovatno i ne pomišljaju na predlog koji je izneo Stoltenberg.
Evo cela US drhti od nekog Oresnika, to jest preradjenog Topolja M bez jednog nivoa. To je u stvari balisticka raketa srednjeg dometa kakve US ima na hiljade.
Vec se razmatraju druge rakete koje ce bas udariti duboko na teritoriju Ruslenda, krstareca Tomahavk i JDAM dumb bomb koje bi Ukri ispaljivali iz Gripena aviona koji ce dobiti od Svedske.
Ajd ne lupetaj glupanderu (izvini ), ne drhti Amerika, nego je njima jasno da u ovom ratu Rusiju ne mogu pobediti na ovaj način, a drhti Ukrajinski narod. Ako ne znaš taj Orešnik, koliko sam pročitao kod onih koji znaju, kad se na njega nakači ona prava glava ista pri eksploziji razvija temperaturu 4000° a to je skoro pa T° Sunca. Dakle, sve pretvara u pepeo kilometrima oko sebe. Ovo što su bacili to je bila samo demonstracija sa malim granatama i na koji način ispostavlja oružje na cilj. A Rusi nisu glupi da prihvate ovakve predloge – dakle, ili dogovor ili idemo dalje./ Ratuju dva Vladimira (nažalost) V.Zeleni i V. Putnik, pa vi vidite ko će morati da ustukne (doduše ovaj Zeleni je slovenski Jevrejin a Jevreji su poznati po tvrdoći, ali i Rus je Rus).
Aj posto sam ja glupander, reci ti meni koliko je Rusistan izgubio ratova ?
Evo ja cu ti napisati, u brojkama 19 i u slovima devetnaest.
Nek ti samo sludas kgb propagandu od Nis, Vazduhoplovaca 1, zalosno je da je Srbija jedna jedina zemlja u celoj Evropi(rezime Orbana i Fica ne racunam) koja pase Ruske bajke o nekim cudesnim oruzjima koje niko u svetu nema pod milim Bogom.
1632 – 1634. godine. Smolenski rat.
Ratovali su Rusija i Poljska. Rusjia je pokušavala vratiti Smolensk ali nije uspela. Nerešen rezultat.
1654 – 1667. godine. Rusko-Poljski rat.
U ovom ratu Rusi i ukrajinski zaporožski kozaci su ratovali protiv Poljske. Ukrajina tada je pripadala Poljskoj i htela da se oslobodi. Rat je bio vrlo težak i dug. Ali Rusija je pobedila i dobila Smolensk, Kijev i Istočnu Ukrajinu.
1700 – 1721. godine. Severni rat.
Ratovali su Rusi i Sveđani. Rusija je pobedila pa dobila deo Finske i baltijske zemlje.
1710.-1713. godine. Rusko-Turski rat
Nerešen rezultat. U početku Rusi su osvojili grad Azov ali na kraju rata morali su ga da napuste.
1722 – 1723. godine. Rusko-Persijski rat.
Rusija je u ovom ratu pobedila Persiju i dobila gradove Derbent, Baku i Rešt. Kasnije je Rusija vratila ove gradove zato što je imala velikih problema na jugu.
1735.-1739. godine. Rusko-Turski rat
Mala pobeda Rusije. Rusko carstvo je dobilo grad Azov ali nije uspelo ništa više.
1757 – 1762. godine. “Sedmogodišnji rat”.
Ratovali su skoro sve evropske države. Rusija je ratovala protiv Prusije. Rusi često su pobeđivali Nemce.
Zauzeši Istočnu Prusiju i umalo uništiše Nemce u potpunosti. Ali tada je umrla ruska carica Jelisaveta, a novi car Rusiji postade Petar III. On je veoma voleo Prusiju i Pruskoga kralja. Zato Rusija i Prusija su potpisale mir.
Sve nove zemlje Rusi su vratili.
1768.-1774. godine. Rusko-Turski rat
Sigurna pobeda Rusije. U sastav Ruske imperije su ušli južni deo Ukrajine i Severni Kavkaz. Osim toga Osmansko carstvo je izgubilo Krimski kanat.
1787.-1792. godine. Rusko-Turski rat
Velika pobeda Rusije. Rusi su dobili grad Očakov i ceo Krim. Osmansko carstvo je priznalo Gruziju u sastavu Rusije.
1796. godine. Rusko-Persijski rat.
Rusi su pobedili i zauzeli gradove Derbent, Kubu i Baku.
Ipak je umrla Ruska carica Katarina II, a novi car postade Pavle. On nije hteo ratovati protiv Persije. Pavle I je potpisao mir s Persijancima i vratio sve zemlje nazad.
1804.-1813. godine. Rusko-Persijski rat.
Rusi su dobili sigurnu pobedu. Persija je ustupila Ruskom carstvu veliki deo osporenih teritorija. Među kojima su Derbentski kanat, Kartli, Kahetija, Megrelija, Imeretija, Gurija, polovina Istočne Jermenije i veliki deo savremenog Azerbejdžana.
1805.-1807. godine. Treća i četvrta koalicije, Napoleonski ratovi.
U ovo međuvreme između Rusije i Francuske su bile četiri velike bitke. Dva puta nerešen rezultat i dve pobede Napoleona. Nakon toga Rusija i Francuska su potpisale mir.
1806.-1812. godine. Rusko-Turski rat
Pobeda Rusije. Rusko carstvo je dobilo Besarabiju.
1808.-1809. godine. Finski rat.
Ratovali su Rusi i Sveđani. Rusija je razbila neprijatelja i zato dobila Finsku.
1812. godine. Otadžbinski rat.
Francuska je napala na Rusiju. Francuska vojska je imala skoro sve države u svom sastavu, zato što Napoleon je ih zauzeo. Ovaj rat je bio veoma težak. Rusi su odlično ratovali, ali zbog strateškog razloga su morali da napuste Moskvu. Napoleon je ušao u Moskvu ali ubrzo je ju ostavio jer je njegova vojska je postala dosta slaba. Zatim rusi nekoliko puta su pobedili Francuze, a nakon toga, Francuzi ostaviše Rusiju.
Detaljnije …
1813.-1814. godine. Nastavak rata protiv Napoleona.
Ovi ratovi su deo velikoga rusko-francuskoga rata koji je bio početkom 19. veka. Rusija je pobedila Francusku. 1814.godine ruska vojska je zauzela Pariz. Francuska je izgubila sve svoje nove zemlje u Evropi.
Rusija je dobila deo Poljske sa gradom Varšavom.
1826.-1828. godine. Rusko-Persijski rat.
Rusko carstvo je pobedilo pa dobilo Jerivanski kanat i Nahičevanski kanat.
1828.-1829. godine. Rusko-Turski rat
Sigurna pobeda Rusije. Rat je počeo povodom borbe Grčke za nezavistnost od Osmanskog carstva. Rusi su pobedili pa dobili dobro deo istočne obale Crnog mora uključujući gradove Anapa, Suhum, Sudžuk kale. Grčka je dobila nezavistnost od Osmanskog carstva.
1853.-1856. godine. Krimski rat
Rat je počeo kao sukob Rusije i Turske. Rusi su sigurno pobeđivali pa imali su šanse i da uđu u Konstantinopolj. Međutim Engleska i Francuska su se zabrinuli zbog uspeha Rusije pa napravili antirusku koaliciju. Rusko carstvo je izgubilo saveznim snagama pa moralo da ostavi sve teritorije koje je dobilo u ovom ratu. Osim toga Rusi su izgubili pravo da imaju vojnu flotu u Crnom moru.
1877.-1878. godine. Rusko-Turski rat, Balkanski rat
Sigurna pobeda Rusije. Ruska vojska je krenula na Balkan, a sa druge strane je ušla u azijski deo Osmanskog carstva.
Rusko carstvo je dobilo gradove Kars, Ardagan i Batum. Takođe Rusi su se vratili sve što izgubili u Krimskom ratu. Osmansko carstvo je izgubilo veliki deo teritorije na Balkanu. Nezavistnost od Turaka su dobili Srbija, Crna Gora, Rumunija, Bosna. Bugarska je postala autonomna kneževina.
1904.-1905. godine. Rusko-Japanski rat.
Poraz Ruskog carstva, Japansko carstvo je dobilo Južni Sahalin (Karafuto).
1914 – 1918. godine. Prvi svetski rat.
Rusija je ratovala protiv Nemačke, Austro-Ugarske i Osmanske imperije. Saveznici Rusije su bili Francuska, Engleska i Srbija.
Rusija je dobro ratovala, ali su joj veoma smetali politički problemi.
1917. godine u Rusiji su se desile dve revolucije, na kraju bolševici su došli da vladuju. Zatim je Rusija izašla iz rata. 1918. godine nova vlada Rusije je potpisala mir sa Nemačkom.
Posle ovoga rata Rusi su izgubili Poljsku i Finsku.
1941 – 1945. godine. Veliki otadžbinski rat.
Ovaj rat je sastavni deo Drugoga svetskoga rata. SSSR je ratovao protiv Fašističke Nemačke. 1941. godine vojska Hitlera je napala SSSR.
Ovaj rat je bio vrlo dug i težak.
1941. godine i 1942. godine Nemačka zauzela je mnogo ruskih teritorija. Ipak Rusi su ratovali jako dobro i svim srcem.
1943, 1944 i 1945.godine Rusi su dobili mnogo bitaka.
SSSR je pobedio Nemačku 1945. godine. Nemačka je izgubila sve svoje nove teritorije.
Posle Velikoga otadžbinskoga rata Rusija je dobila deo Nemačke koji se zove sada Kaliningradska oblast.
————————————————————————————————————————————————————————–
Ruski ratovi od sedaamnaestog pa do dvadesetog veka, od 1922 do 1991 Rusija je bila deo SSSR-a.
————————————————————————————————————————————————————————–
I za patološke lažove ima dijagnoza, bolest se zove MITOMANIJA, kad svesno ili nesvesno lažeš druge, nije mi krivo što laže nego što misli da mu drugi veruju.
A u Niš-u na adresi Vazduhoplovaca 1 je spasilački centar, normalno Ruski a ne Američki.
Ostajem pri tome da je izgubila 19 ratova.
I taj drugi svetski rat su oni poceli 1939 istovremenim napadom sa Nemackom 1-og septembra 1939, cisto da se zna.
1904, 1905 su potuceni do nogu od Japana, u prvom svetskom ratu su potuceni do nogu od Nemaca u bici kod Tanenberga kad su im rasturili 2 armije, Afganistanci su ih razbili i pobegli su posle 9.5 g, Ceceni su ih pobedili u prvom ratu, izgubili su hladni rat, to su samo porazi u 20-tom veku.
Nas su izdali i pobegli sa KIM 2003, prosle godine su izdali Jermene.
I da tamo dole je formalno humanisticki centar a u stvari spijunski centar, celo njihovo osoblje je dobilo tajno diplomatske statuse.
To bre i Ameri znaju.
Nemam vremena i moram da radim, pa pisem u petak hronoloskim redom koje su ratove izgubil, a porazeni su 19-naest puta, od Ivana Groznog pa do Vladimira Putina. To sto ti pises to se zove mitomanija o nepobedivoj Ruskoj vojsci sto je ortodoksna laz.
Toliko ih branis ko da si Bugarin, aj njima su pomagali tokom citave istorije i opet ih Bugari 2% ne jebu.
Gorance/ Razgovaraš sa čovekom koji ne podleže nikakvoj propagandi ni sa jedne strane i koji je veoma stabilan u svom razumu po tom pitanju. Htedoh da ti odgovorim odmah na onaj tvoj odgovor meni ali kad isčitah komentar od Petka57 pomislih da odustanem no kako si se javio da pobiješ njegove činjenice to ti ipak odgovaram ovde: Ti opet propagandistički izvrćeš činjenice, čovek uobšte nije rekao da Rusija nije gubila ratove nego je lepo pobrojao koje jeste. Toliko oko toga! / A ono što govoriš kako Srbi misle da Rusija ima čudesno oružje i da joj niko ništa ne može, ili već šta, odmah se vidi da sve Srbe smatraš glupacima, jer tvrditi takvo nešto značilo bi da mi ne koristimo savremena sredstva komunikacija i da ne znamo da i drugi imaju slična oružja veoma opasna. Ovo je vaša velika podmuklost da nas pokušate staviti pod svoje raznim kvalifikacijama i različitim prikazivanjem činjenica koje bi išle u vašu korist. (Ima i neobrazovanih Srba koji moguće je vjeruju i takvu izuzetnost ruskog oružja koje niko nema ali to je manjina i ona nije reprezent srbske javne misli). Mi kao nacija, konacčno, i te kako duboko promislivamo o svemu imajući u vidu sve činjenice i mogućnosti sa svetske scene. / Pa ne trči(te) među nas – kao da smo mi ovce pa da nam trebaju takvi ovnovi!
Petko pozz.. To vam se javlja se bot iz kruga dvojke, (ne zadojeni ustašić ili drugosrbijanac)nama jesu Rusi i te kako pomogli, ušli su u veliki rat zbog nas, i da oni jesu oslobodioci od nacizma i oslobodioci Evrope, sve baltičke zemlje uključujući, Mađarsku i Bugarsku su imale po nekoliko dobrovoljačkih SS divizija, svi su oni išli na istočni front, nije SSSR ratovao samo protiv nemaca već u istom izdanju kao i sad..
Malo čitanja istorije nije na odmet ustašiću..
Gorance je samo jos jedan bilmez u nizu (neznam dali je isti lik kao ona bilmez “Evans”). Ali to ti je … i u nasem rodu ima kukolj. Hehehe … kakav debil … a sta kazes Rusija izgubila 19 ratova … a od nekoliko knezevina koje su postojale (na teritoriji ex SSSR) od okupacije Mongola pa do danasnjih dana Rusija se prostire na t.z. dva kontinenta (mada po meni to je jedan Evroazija).
E svasta *icka rodi ! :o)))