Бивши генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг предложио је да привремене територијалне уступке Русији могу помоћи у успостављању прекида ватре у украјинском сукобу. Он Украјинце теши чињеницом да не морају трајно да се одрекну територија. Изгледа да би НАТО-у пријала пауза у рату са консолидацију јер су овакви гласови постали све гласнији.
У интервјуу за немачки медиј Table.Briefings, Столтенберг је истакао да би дипломатски преговори и компромиси могли отворити пут ка споразуму о прекиду ватре. „Потребна нам је линија прекида ватре, и наравно, идеално би било да то укључи све области које су тренутно под руском контролом. Али видимо да ово можда није реално оствариво у непосредној будућности,“ изјавио је Столтенберг.
Додао је да, ако линија прекида ватре значи да Русија настави да контролише окупиране територије, то не значи да ће Украјина морати заувек да их се одрекне. Столтенберг је нагласио важност обезбеђивања безбедносних гаранција за Кијев у замену за било какве територијалне уступке у оквиру споразума о прекиду ватре. Док је НАТО чланство једна од опција, додао је да „постоје и други начини да се Украјинци наоружају и подрже.“
САДА ЈЕ СВИМА МИР ПРИХВАТЉИВ, КО ЈЕ КРИВ ЗА ИЗНЕНАДНУ ПРОМЕНУ РАСПОЛОЖЕЊА – “ОРЕШНИК” ИЛИ ДОНБАС?
Украјински председник Владимир Зеленски је прошле недеље изјавио да би договор о прекиду ватре могао бити постигнут. Тада је и Зеленски први пут, вероватно усклађено са НАТО партнерима, променио свој став. Он је рекао да ако територије које су под контролом Кијева буду стављене „под НАТО кишобран“, онда би то значио крај „вруће фазе рата“. Раније су и поједини експерти предлагали замрзавање конфликта. Столтенберг, иако бивши секретар, има тежину. Став ће полако постати општеприхваћен на Западу, јер је ситуација за ОСУ јако тешка. Ипак, Русија је много пута током рата позивала на договоре, а за узврат би добијала ескалацију.Међународни напори за постизање прекида ватре и почетак дипломатских преговора о решењу сукоба интензивирали су се у последњим недељама. Победа Доналда Трампа на изборима у САД подгрејала је та очекивања. Сада би званичници коју су подржавали бескомпромисни рат могли да се прикаче на Трампов предлог. Пре свега прекид бори би омогућио Украјини предах, и заустављање руског напретка. Наравно, став Русије је јасан. У овом моменту вероватно и не помишљају на предлог који је изнео Столтенберг.
Evo cela US drhti od nekog Oresnika, to jest preradjenog Topolja M bez jednog nivoa. To je u stvari balisticka raketa srednjeg dometa kakve US ima na hiljade.
Vec se razmatraju druge rakete koje ce bas udariti duboko na teritoriju Ruslenda, krstareca Tomahavk i JDAM dumb bomb koje bi Ukri ispaljivali iz Gripena aviona koji ce dobiti od Svedske.
Ајд не лупетај глупандеру (извини ), не дрхти Америка, него је њима јасно да у овом рату Русију не могу победити на овај начин, а дрхти Украјински народ. Ако не знаш тај Орешник, колико сам прочитао код оних који знају, кад се на њега накачи она права глава иста при експлозији развија температуру 4000° а то је скоро па Т° Сунца. Дакле, све претвара у пепео километрима око себе. Ово што су бацили то је била само демонстрација са малим гранатама и на који начин испоставља оружје на циљ. А Руси нису глупи да прихвате овакве предлоге – дакле, или договор или идемо даље./ Ратују два Владимира (нажалост) В.Зелени и В. Путник, па ви видите ко ће морати да устукне (додуше овај Зелени је словенски Јеврејин а Јевреји су познати по тврдоћи, али и Рус је Рус).
Aj posto sam ja glupander, reci ti meni koliko je Rusistan izgubio ratova ?
Evo ja cu ti napisati, u brojkama 19 i u slovima devetnaest.
Nek ti samo sludas kgb propagandu od Nis, Vazduhoplovaca 1, zalosno je da je Srbija jedna jedina zemlja u celoj Evropi(rezime Orbana i Fica ne racunam) koja pase Ruske bajke o nekim cudesnim oruzjima koje niko u svetu nema pod milim Bogom.
1632 – 1634. godine. Smolenski rat.
Ratovali su Rusija i Poljska. Rusjia je pokušavala vratiti Smolensk ali nije uspela. Nerešen rezultat.
1654 – 1667. godine. Rusko-Poljski rat.
U ovom ratu Rusi i ukrajinski zaporožski kozaci su ratovali protiv Poljske. Ukrajina tada je pripadala Poljskoj i htela da se oslobodi. Rat je bio vrlo težak i dug. Ali Rusija je pobedila i dobila Smolensk, Kijev i Istočnu Ukrajinu.
1700 – 1721. godine. Severni rat.
Ratovali su Rusi i Sveđani. Rusija je pobedila pa dobila deo Finske i baltijske zemlje.
1710.-1713. godine. Rusko-Turski rat
Nerešen rezultat. U početku Rusi su osvojili grad Azov ali na kraju rata morali su ga da napuste.
1722 – 1723. godine. Rusko-Persijski rat.
Rusija je u ovom ratu pobedila Persiju i dobila gradove Derbent, Baku i Rešt. Kasnije je Rusija vratila ove gradove zato što je imala velikih problema na jugu.
1735.-1739. godine. Rusko-Turski rat
Mala pobeda Rusije. Rusko carstvo je dobilo grad Azov ali nije uspelo ništa više.
1757 – 1762. godine. “Sedmogodišnji rat”.
Ratovali su skoro sve evropske države. Rusija je ratovala protiv Prusije. Rusi često su pobeđivali Nemce.
Zauzeši Istočnu Prusiju i umalo uništiše Nemce u potpunosti. Ali tada je umrla ruska carica Jelisaveta, a novi car Rusiji postade Petar III. On je veoma voleo Prusiju i Pruskoga kralja. Zato Rusija i Prusija su potpisale mir.
Sve nove zemlje Rusi su vratili.
1768.-1774. godine. Rusko-Turski rat
Sigurna pobeda Rusije. U sastav Ruske imperije su ušli južni deo Ukrajine i Severni Kavkaz. Osim toga Osmansko carstvo je izgubilo Krimski kanat.
1787.-1792. godine. Rusko-Turski rat
Velika pobeda Rusije. Rusi su dobili grad Očakov i ceo Krim. Osmansko carstvo je priznalo Gruziju u sastavu Rusije.
1796. godine. Rusko-Persijski rat.
Rusi su pobedili i zauzeli gradove Derbent, Kubu i Baku.
Ipak je umrla Ruska carica Katarina II, a novi car postade Pavle. On nije hteo ratovati protiv Persije. Pavle I je potpisao mir s Persijancima i vratio sve zemlje nazad.
1804.-1813. godine. Rusko-Persijski rat.
Rusi su dobili sigurnu pobedu. Persija je ustupila Ruskom carstvu veliki deo osporenih teritorija. Među kojima su Derbentski kanat, Kartli, Kahetija, Megrelija, Imeretija, Gurija, polovina Istočne Jermenije i veliki deo savremenog Azerbejdžana.
1805.-1807. godine. Treća i četvrta koalicije, Napoleonski ratovi.
U ovo međuvreme između Rusije i Francuske su bile četiri velike bitke. Dva puta nerešen rezultat i dve pobede Napoleona. Nakon toga Rusija i Francuska su potpisale mir.
1806.-1812. godine. Rusko-Turski rat
Pobeda Rusije. Rusko carstvo je dobilo Besarabiju.
1808.-1809. godine. Finski rat.
Ratovali su Rusi i Sveđani. Rusija je razbila neprijatelja i zato dobila Finsku.
1812. godine. Otadžbinski rat.
Francuska je napala na Rusiju. Francuska vojska je imala skoro sve države u svom sastavu, zato što Napoleon je ih zauzeo. Ovaj rat je bio veoma težak. Rusi su odlično ratovali, ali zbog strateškog razloga su morali da napuste Moskvu. Napoleon je ušao u Moskvu ali ubrzo je ju ostavio jer je njegova vojska je postala dosta slaba. Zatim rusi nekoliko puta su pobedili Francuze, a nakon toga, Francuzi ostaviše Rusiju.
Detaljnije …
1813.-1814. godine. Nastavak rata protiv Napoleona.
Ovi ratovi su deo velikoga rusko-francuskoga rata koji je bio početkom 19. veka. Rusija je pobedila Francusku. 1814.godine ruska vojska je zauzela Pariz. Francuska je izgubila sve svoje nove zemlje u Evropi.
Rusija je dobila deo Poljske sa gradom Varšavom.
1826.-1828. godine. Rusko-Persijski rat.
Rusko carstvo je pobedilo pa dobilo Jerivanski kanat i Nahičevanski kanat.
1828.-1829. godine. Rusko-Turski rat
Sigurna pobeda Rusije. Rat je počeo povodom borbe Grčke za nezavistnost od Osmanskog carstva. Rusi su pobedili pa dobili dobro deo istočne obale Crnog mora uključujući gradove Anapa, Suhum, Sudžuk kale. Grčka je dobila nezavistnost od Osmanskog carstva.
1853.-1856. godine. Krimski rat
Rat je počeo kao sukob Rusije i Turske. Rusi su sigurno pobeđivali pa imali su šanse i da uđu u Konstantinopolj. Međutim Engleska i Francuska su se zabrinuli zbog uspeha Rusije pa napravili antirusku koaliciju. Rusko carstvo je izgubilo saveznim snagama pa moralo da ostavi sve teritorije koje je dobilo u ovom ratu. Osim toga Rusi su izgubili pravo da imaju vojnu flotu u Crnom moru.
1877.-1878. godine. Rusko-Turski rat, Balkanski rat
Sigurna pobeda Rusije. Ruska vojska je krenula na Balkan, a sa druge strane je ušla u azijski deo Osmanskog carstva.
Rusko carstvo je dobilo gradove Kars, Ardagan i Batum. Takođe Rusi su se vratili sve što izgubili u Krimskom ratu. Osmansko carstvo je izgubilo veliki deo teritorije na Balkanu. Nezavistnost od Turaka su dobili Srbija, Crna Gora, Rumunija, Bosna. Bugarska je postala autonomna kneževina.
1904.-1905. godine. Rusko-Japanski rat.
Poraz Ruskog carstva, Japansko carstvo je dobilo Južni Sahalin (Karafuto).
1914 – 1918. godine. Prvi svetski rat.
Rusija je ratovala protiv Nemačke, Austro-Ugarske i Osmanske imperije. Saveznici Rusije su bili Francuska, Engleska i Srbija.
Rusija je dobro ratovala, ali su joj veoma smetali politički problemi.
1917. godine u Rusiji su se desile dve revolucije, na kraju bolševici su došli da vladuju. Zatim je Rusija izašla iz rata. 1918. godine nova vlada Rusije je potpisala mir sa Nemačkom.
Posle ovoga rata Rusi su izgubili Poljsku i Finsku.
1941 – 1945. godine. Veliki otadžbinski rat.
Ovaj rat je sastavni deo Drugoga svetskoga rata. SSSR je ratovao protiv Fašističke Nemačke. 1941. godine vojska Hitlera je napala SSSR.
Ovaj rat je bio vrlo dug i težak.
1941. godine i 1942. godine Nemačka zauzela je mnogo ruskih teritorija. Ipak Rusi su ratovali jako dobro i svim srcem.
1943, 1944 i 1945.godine Rusi su dobili mnogo bitaka.
SSSR je pobedio Nemačku 1945. godine. Nemačka je izgubila sve svoje nove teritorije.
Posle Velikoga otadžbinskoga rata Rusija je dobila deo Nemačke koji se zove sada Kaliningradska oblast.
————————————————————————————————————————————————————————–
Руски ратови од седаамнаестог па до двадесетог века, од 1922 до 1991 Русија је била део СССР-а.
————————————————————————————————————————————————————————–
И за патолошке лажове има дијагноза, болест се зове МИТОМАНИЈА, кад свесно или несвесно лажеш друге, није ми криво што лаже него што мисли да му други верују.
А у Ниш-у на адреси Ваздухопловаца 1 је спасилачки центар, нормално Руски а не Амерички.
Ostajem pri tome da je izgubila 19 ratova.
I taj drugi svetski rat su oni poceli 1939 istovremenim napadom sa Nemackom 1-og septembra 1939, cisto da se zna.
1904, 1905 su potuceni do nogu od Japana, u prvom svetskom ratu su potuceni do nogu od Nemaca u bici kod Tanenberga kad su im rasturili 2 armije, Afganistanci su ih razbili i pobegli su posle 9.5 g, Ceceni su ih pobedili u prvom ratu, izgubili su hladni rat, to su samo porazi u 20-tom veku.
Nas su izdali i pobegli sa KIM 2003, prosle godine su izdali Jermene.
I da tamo dole je formalno humanisticki centar a u stvari spijunski centar, celo njihovo osoblje je dobilo tajno diplomatske statuse.
To bre i Ameri znaju.
Nemam vremena i moram da radim, pa pisem u petak hronoloskim redom koje su ratove izgubil, a porazeni su 19-naest puta, od Ivana Groznog pa do Vladimira Putina. To sto ti pises to se zove mitomanija o nepobedivoj Ruskoj vojsci sto je ortodoksna laz.
Toliko ih branis ko da si Bugarin, aj njima su pomagali tokom citave istorije i opet ih Bugari 2% ne jebu.
Gorance/ Разговараш са човеком који не подлеже никаквој пропаганди ни са једне стране и који је веома стабилан у свом разуму по том питању. Хтедох да ти одговорим одмах на онај твој одговор мени али кад исчитах коментар од Петка57 помислих да одустанем но како си се јавио да побијеш његове чињенице то ти ипак одговарам овде: Ти опет пропагандистички изврћеш чињенице, човек уобште није рекао да Русија није губила ратове него је лепо побројао које јесте. Толико око тога! / А оно што говориш како Срби мисле да Русија има чудесно оружје и да јој нико ништа не може, или већ шта, одмах се види да све Србе сматраш глупацима, јер тврдити такво нешто значило би да ми не користимо савремена средства комуникација и да не знамо да и други имају слична оружја веома опасна. Ово је ваша велика подмуклост да нас покушате ставити под своје разним квалификацијама и различитим приказивањем чињеница које би ишле у вашу корист. (Има и необразованих Срба који могуће је вјерују и такву изузетност руског оружја које нико нема али то је мањина и она није репрезент србске јавне мисли). Ми као нација, конацчно, и те како дубоко промисливамо о свему имајући у виду све чињенице и могућности са светске сцене. / Па не трчи(те) међу нас – као да смо ми овце па да нам требају такви овнови!
Петко позз.. То вам се јавља се бот из круга двојке, (не задојени усташић или другосрбијанац)нама јесу Руси и те како помогли, ушли су у велики рат због нас, и да они јесу ослободиоци од нацизма и ослободиоци Европе, све балтичке земље укључујући, Мађарску и Бугарску су имале по неколико добровољачких СС дивизија, сви су они ишли на источни фронт, није СССР ратовао само против немаца већ у истом издању као и сад..
Мало читања историје није на одмет усташићу..
Gorance je samo jos jedan bilmez u nizu (neznam dali je isti lik kao ona bilmez “Evans”). Ali to ti je … i u nasem rodu ima kukolj. Hehehe … kakav debil … a sta kazes Rusija izgubila 19 ratova … a od nekoliko knezevina koje su postojale (na teritoriji ex SSSR) od okupacije Mongola pa do danasnjih dana Rusija se prostire na t.z. dva kontinenta (mada po meni to je jedan Evroazija).
E svasta *icka rodi ! :o)))