Мистерија шта се догодило са кинеском нуклеарном подморницом Тype 093 и да ли су и како страдала 55 члана укључујући и команданта подморнице и даље траје.
Много је нејасноћа о томе у шта је ударила нуклеарна подморница, како је дошло до хипоксије и страдања.
Кинеска влада и Министарство одбране до сада су негирали да се догодио било какав инцидент који укључује њене нуклеарне подморнице.
Британски медији наводе да је страдало 55 кинеских морнара, укључујући капетана подморнице 093-417, пуковника Сјуе Јонг Пенга.
Поменута трагедија догодила се крајем августа 2023. када се наводно нуклеарна подморница Тype 093 морнарице Народне ослободилачке армије заглавила у Жутом мору у специјалну мрежу која је била намењена ометању америчких и британских подморница.
Медији наводе да је цела посада подморнице умрла након неке врсте катастрофалног инцидента са кисеоничким системом подморнице, који се догодио убрзо након што су се заглавили.
За сада мистерија траје, али је одличан повод да се исприча прича о кинеским нападним нуклеарним подморницама Тype 093.
Тype 093 (НАТО номеклатура класе Шанг-ајкула) спадају у класу нападних нуклеарних подморница која је у целости направљена у Кини.
Постоје наводи да су први планови и нарцти о новој класи нападних нуклеарних подморница започели 1980 -тих година прошлог века. С друге стране како се наводи у мемоарима адмирала Лиу Хуалинга развој нове подморнице започео је 1994. после поринућа нуклеарне подморнице 091 1990 године.
Спекулише се да су руски стручњаци одиграли велику улогу у конструкцији подморнице и постављању нуклеарног реактора.
У прилог адмираловим наводима иде и то што је кобилица за подморницу направњена била 1994, поринута 2006, а оперативна постала 2007 године.
Западни поморски стручњаци су тврдили да подморница под водом ствара велику буку. Чак јачу него својетске подморнице Пројекта 671 РТМ познате и као Виктор III, који је у оперативну употребу совјетске морнарице ушла 1979. године. Међутим кинески извори су тврдили супротоно да је подморница мног тиша него пловило исте класе америчка Лос Анђелес, као и руске Пројект 971 (по НАТО номеклатури- Ајкула).
Верзија подморница Тype 093Класична подморница класе Шанг верзија Тype 093 израђене су две подморнице, на којима су касние вршене преправке. Израђене су у бродоградилишту Бохаи и припадају Северној флоти. Подморнице носе серијске бројеве 407 i 408.
Верзија подморница Тype 093А је у односу на претходне две подморнице модификоване. Укупно су израђене четири подморнице које се у НАТО номеклатури зову Шанг II. У питању су подморнице веће дужине и великом грбом изнад командног моста. У питању су подморнице ознака 413, 414, 415, 416
Седма подморница је Верзија подморница Тype 093Б која је постала носач крстарећих ракета за напад на копнене и поморске циљеве. Прва је поринута 2022, а друга овог типа требала би бити поринута до краја календарске 2023. године. Подморнице требале би да носе серијске бројеве 417 и 418.
Процењује се да тип 093 има депласман од 6.000 ~ 7.000 тона када се зарони, што је знатно веће од депласмана од 4.100 -4.500 тона (на површини) и 4.500-5.500 (зароњено) раније класе типа 091 Хан. Како је откривено моделом подморнице и фотографијом Модерних бродова, подморница има труп у облику капљице воде, са пар хидроплана на перајима и четири ронилачка авиона. Подморница је опремљена софистицираним сонарним системима, укључујући прамчани сонар и Х/СКЦ-207 бочни сонар. На трупу подморнице јасно су видљива три сонарна низа постављена на боку.
Подморница Тип 093 има шест прамчаних торпедних цеви од 533 мм (4 изнад, 2 испод), и претпоставља се да је опремљена низом торпеда против подморница и противповршинских пловила са жичаним, акустичним и суперкавитацијским навођењем, заснованим на и кинеском и руском дизајну. Торпедне цеви се такође могу користити за лансирање кинеских противбродских ракета ИЈ-82.
Код верзије Б у односу на верзијз А подморница има већи командни мост него код ране верзије.
Тактичко технички подаци за подморнице класе Шанг
Депласман: 6.096 тона;
Димензије: дужина 107 м, ширина 11 м; висина 7,5 м
Погон: Нукеларни реактор водом хлађен
Максимална подводна брзина 30 чворова:
Посада: 100 чланова