МАЛАВИ ПОВЛАЧИ ВОЈСКУ ИЗ ДР КОНГО

Председник Малавија Лазарус Чаквера наредио је војсци да почне да се припрема за повлачење из своје мировне мисије у нестабилном источном делу Демократске Републике Конга.

Малавијске трупе су део војне мисије јужноафричког регионалног блока (SAMIDRC) распоређене у ДР Конго да помогну у борби против наоружаних група.

Најмање 20 припадника мировних снага, укључујући 14 Јужноафриканаца и три Малавијаца, убијено је када су побуњеници М23 заузели кључни град Гому, главни град провинције Северни Киву, прошле недеље.

Председник Чаквера је у среду рекао да је његова одлука имала за циљ да “испоштује декларацију о прекиду ватре од стране страна“, иако се борбе настављају.

У изјави прочитаној на државној телевизији у среду увече, он је рекао да ће повлачење трупа „утрти пут њиховим планираним преговорима ка трајном миру“.

Министар информисања Малавија Мосес Кункују рекао је за програм BBC Newsday да је планирано повлачење „извршено у доброј намери”.

Он је рекао да је на састанку лидера југа Африке прошле недеље у Танзанији, на маргинама Афричког енергетског самита, усвојена резолуција „да се позове на прекид ватре од свих страна у сукобу, само да би се отворио пут за мирне преговоре“.

У складу са тим споразумом председник Малавија сматра да је сходно да допринесе напорима за изградњу мира повлачењем трупа из региона како би дошло до тих мирних преговора“.

Он није назначио тачно када ће трупе отићи, али је рекао да су остали “оперативни аспекти” и да су одлуку саопштили председнику ДР Конга и јужноафричком блоку.

У понедељак је побуњеничка група М23 коју подржава Руанда прогласила једнострани прекид ватре “из хуманитарних разлога“, који је требало да почне следећег дана.

Међутим, борбе су од тада настављене, а побуњеници су наводно заузели рударски град Њабибве у провинцији Јужни Киву.

Малавијски председник је био под притиском да повуче снаге своје земље из ДР Конга након погибије мировних снага.

Јужна Африка се суочила са сличним притиском, али председник Сирил Рамафоса је обећао да ће задржати своје трупе у ДР Конгу, рекавши да су подложне мисији SAMIDRC „која има оперативне временске оквире и датум завршетка“.

Мисија је првобитно била распоређена 2023. године, а прошле године је продужена до децембра ове године. Мисију SAMIDRC овластио је јужноафрички блок (Sadc) да има 5.000 војника из Јужне Африке, Малавија и Танзаније.

Јужна Африка, која предводи мисију, требало је да распореди 2.900 војника, а остатак деле Малави и Танзанија – иако није јасно колико је војника тренутно тамо. Малави такође има неке војнике у ДР Конгу који служе под мировним снагама УН Монуско. Лидери Sadc требало би да се састану у Танзанији ове суботе на специјалном заједничком самиту са шефовима источноафричких држава како би се позабавили кризом у ДР Конгу.

Очекује се да ће присуствовати огорчени ривали, председник ДР Конга Феликс Чисекеди и председник Руанде Пол Кагаме.

У међувремену, угандска војска је демантовала извештаје да је послала трупе у источни ДР Конго због борби у Гоми и око ње.

Откако су заузели Гому, побуњеници су настојали да заузму територије у Јужном Кивуу, посебно главни град Букаву. Власти Конга ангажовале су стотине цивилних добровољаца да помогну у одбрани града.

Побуњеничка група је именовала највише званичнике, укључујући гувернера Северног Кивуа, да управљају територијом.

По први пут откако су заузели Гому, М23 је у четвртак одржала митинг у граду на којем се вођа побуњеника Корнеј Нанга обратио великом броју људи на стадиону Унити.

Војни суд у Киншаси издао је налог за Нангаино хапшење, оптужујући га за ратне злочине и издају.

УН кажу да је скоро 3.000 људи убијено током насилне кампање М23 да заузме Гому.

Постоји бојазан да би се болести као што су Mpox и колера могле проширити изван града.

Међународни кривични суд је саопштио да његови тужиоци помно прате догађаје у ДР Конгу, „укључујући тешку ескалацију насиља у протеклој седмици“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *