Више од 17.000 сумњивих случајева мајмунских богиња и 517 смртних случајева пријављено је на афричком континенту до сада.
Светска здравствена организација је у среду прогласила мајмунске богиње глобалном ванредном ситуацијом за јавно здравље по други пут у две године, након избијања вирусне инфекције у Демократској Републици Конго која се проширила на суседне земље у Африци.
„Ванредна ситуација за јавно здравље од међународног значаја“ или ПХЕИЦ је највиши ниво упозорења СЗО и може убрзати истраживање, финансирање и међународне мере јавног здравља и сарадњу у циљу сузбијања болести.
Раније ове недеље, највише тело за јавно здравље Африке је на сличан начин прогласило мпок, раније познат као богиње мајмуна, хитним случајем након упозорења да се вирусна инфекција шири алармантном брзином.
Више од 17.000 сумњивих случајева мајмунских богиња и 517 смртних случајева пријављено је на афричком континенту до сада ове године, што је повећање од 160 одсто у односу на исти период прошле године, саопштио је Афрички центри за контролу и превенцију болести. Случајеви су пријављени у 13 земаља.
мајмунске богиње имају две различита вирусна соја I и II. Обе верзије се могу ширити блиским контактом са зараженом особом или директним контактом са зараженим животињама или контаминираним материјалима.Епидемија у Конгу почела је ширењем соја I који је ендемичан у централној Африци и за који се зна да је више преносив. Sоја I такође може изазвати теже инфекције; претходне епидемије су убиле до 10% оболелих.
Нова верзија тог сојa I b , се сада шири и чини се да се лакше преноси рутинским блиским контактом, укључујући сексуални контакт. Из Конга се проширио на суседне земље, укључујући Бурунди, Кенију, Руанду и Уганду, што је покренуло акцију СЗО.
„Јасно је да је координисан међународни одговор неопходан за заустављање ових епидемија и спасавање живота“, рекао је генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус.
Др Ебере Окереке је лекарка за јавно здравље специјализована за глобалну здравствену безбедност и јачање здравственог система и која имаа кључне улоге организацијама, укључујући јавно здравље Енглеске, Институт Тони Блаир за глобалне промене и Афричку фондацију за јавно здравље, а била је почасни виши саветник у Афричким центрима за контролу и превенцију болести у свом ауторском тексту за Четам хаус на тему мајмунских богиња и опасности по регион Централне Африке упозорава да би у будућности можда био најзабрињавајући сценарио онај где, упркос приливу ресурса након проглашења епидемија она није брзо стављена под контролу. “Погођени региони се такође боре са вишеструким сложеним здравственим и социоекономским кризама, праћеним ратовима и грађанским немирима”, што ће по овој лекарки изавати још веће проблеме с обзиром на сукобе владиних снака и побуњеничких снага широм региона централне Африке.