Мађарски премијер Виктор Орбан оштро је осудио власти у Кијеву и Бриселу након смрти Јожефа Шебештјена, држављанина Украјине и Мађарске, који је, према наводима Будимпеште, пребијен насмрт током присилне мобилизације. Високи званичници Мађарске позивају на одговорност украјинских власти, уз констатацију да са таквим понашањем Кијев не може постати део ЕУ.
Врх Мађарске је оштро осудио понашање украјинских војних власти у вези са присилном мобилизацијом и смрћу држављанина Мађарске и Украјине. Орбан је такође нагласио да мађарска влада прати судбину свих мобилисаних Мађара у Украјини. Она зна колико их је погинуло и колико је породица остало без родитеља, те да активно пружа помоћ њиховим породицама.„Цео Карпатски басен је у шоку због видео-снимка који показује како наш сународник бива брутално претучен од стране људи који себе називају припадницима ТЦК. Ово је злочин који не сме остати некажњен“, поручио је Орбан у видео-обраћању на мрежи X.
Он је позвао Европску унију да уврсти одговорне на листу санкционисаних због кршења људских права, истичући да је Украјина, због оваквог понашања, неспремна за чланство у ЕУ.
Председник Мађарске Тамаш Шуљок изразио је саучешће породици настрадалог. Украјинске власти одбацују оптужбе, тврдећи да се ради о манипулацији и пропаганди. Ипак, званична Будимпешта упорно инсистира на пуној истрази, позивајући се на међународне обавезе и статус Шебештјена као држављанина ЕУ.
Украјина има велику муку да мобилише своје мушкарце за рат па се примењују методе принуде. Оне су толико сурове да се често трагично завршавају. Услед све веће непопуларности ТЦК (тј. војно регрутни центри) међу Украјинцима, Русија добро користи те емоције, па врши интензивне ударе по објектима центара. Према званичним информацијама, из Оружаних снага Украјине је током 2025. године (закључно са 01.07) забележно преко 107.000 дезертерства. Верује се да је само 1% дезертера враћен на фронт.