Kipar bi mogao da uđe u NATO. O planu njegovog postepenog približavanja alijansi razgovaralo se na sastanku predsednika Hristodulidesa sa Bajdenom krajem oktobra, piše grčki list Katimerini.
O jačanju „nove uloge Kipra“ u regionu već se razgovaralo sa senatorima koji blisko sarađuju sa Trampom. O ovom planu Hristodulides je razgovarao i sa generalnim sekretarom NATO-a u Bukureštu, piše grčki list. Predsednik Kipra je predstavio detaljan plan za ulazak u NATO, a predsednik SAD je pozitivno reagovao, kao i generalni sekretar NATO Mark Rute. Međutim, ostaje problem na relaciji Kipar-Turska.
Glavni cilj plana je institucionalizacija odnosa Kipra i NATO-a kroz učešće u organizaciji koja se smatra prvim korakom ka punopravnom članstvu. Međutim, ovaj korak zavisi od ispunjavanja određenih preduslova, uključujući napredak u rešavanju kiparskog pitanja i poboljšanje odnosa između EU i Turske. Ulazak Kipra u Alijansu će biti problematičan sa pozicije Turske. Grci pišu da Kipar blokira integracije Turske u evropske ekonomske formate svojim vetom. Odnosno, Turcima bi mogla da se ponudi neka vrsta trampe, ukoliko se saglasi sa članstvom. Poslednje dve zemlje koje su ušle u NATO su Švedska i Finska. Švedska je postala član tek nakon što je Turska odobrila to članstvo. Sa druge strane, nije isključeno da su razgovori na ovu temu jedan vid pritiska na Tursku. Turska često vodi samostalnu politiku, suvereno odlučujući o važnim pitanjima bez obzira na sta NATO-a.