КИНЕСКИ “ОСМАТРАЧКИ БАЛОНИ” ПРЕЛЕЋУ ТАЈВАН! УЗБУНА НА ОСТРВУ

Баук, баук кинеских балона пренео се из Сједињених Држава на Тајван. После силних летова војних, извиђачких и транспортних авиона на небу су се појавили балони. Исти онај који је у крајем 2023. године дигли панику над Северном и Јужном Америком.

Кина је у последњих месец дана послали велики број балона из источне Кине према Тајвану, који су виђени виоско на небу широм острва и око само Тајвана, што је на том делу копна који се спори са Кином изазвало огромну панику.

Власти у Тајпеју, оптужују Кину да са слањем балона изводе психолошки рат, као и да Пекинг са овим балонима угрожава комерцијални ваздушни саобраћај и тиме паралише економију овог острва.

Прича са кинеским осматрачким балонима започела је 28. јануара 2023. када је непознати стратосферски балон ушао у ваздушни простор САД на подручју Аљаске одкале су га ваздушне струје однеле преко Канаде, централног дела САД и источне обале.

Првих дана фебруара балон се задржавао на великим висинама изнад централног дела САД.

Чувени НОРАД дигао је општу узбуну, земаљски радари за рано откривање и извиђачке летелице су пратиле кретање балона.

Све је почело тако што су тајвански осматрачки радари прве балоне уочили изнад Тајванског мореуза почетком децембра. Први летови су били по три балона. Летови су регистровани као спорадични, али се директно самом острву нису прбилижавали, него су лебдели над Тајванским мореузом.

Међутим првих дана нове 2024 број балона је изненада нагло порастао. Сва полетања су регистрована са источних обала Кине из неколико праваца, а по први пут регистровани су прелети и самог острва, кретања преко тајванских ракетних, обалских инсталација, радарских база, аеродрома, положаја ПВО.

Највећи број прелета регистрована је на централном правцу, оном који би фигурирао у потенцијалном ваздушно-ракетном нападу Кине на Тајван, што власти у Тајпеју посебно нервира с обзиром да је то најкраћа линија додира острва и Кине.

У суботу 6. јануара забележена су била још два прелета балона на великим висинама, који су прелетели крајњи северни део острва, где је Кина прошле године на том подручју имала велики број војних вежби.

Министарство одбране Тајвана је регистровало и раније прелте, али су то подводили као метеоролошке балоне, који су се бавили временским приликама и да су се над Тајваном појављивали кретањем ветрова.

Међутим, после обарања кинеског балона над САД, и војне власти Тајвана су промениле мишљење.

По први пут министарство одбране Тајвана објавило саопштење у којем се наводи да су балони „озбиљна претња“ међународној авио-безбедности због путање лета.

„Такође изражавамо своју осуду занемаривања кинеских комуниста за безбедност авијације и њиховог занемаривања безбедности путника на тајванском мореузу и међународним летовима“, додало је министарство.

У саопштењу министарства одбране Тајвана се додаје да су балони били распоређени „у покушају да се когнитивним ратом утиче на морал наших људи“, као део кинеске тактике „сиве зоне“.

Иако су балони надлетали Тајван и војне инсталације, војне власти на острву нису пружиле доказ да су балони коришћени за шпијунске активности иако су балони били откривени на скоро 300 км од ваздушне базе Цхинг Цхуан Канг у граду Таицхунг.

Кинеско Министарство одбране до сада није директно коментарисало балоне.

Говорећи крајем децембра, портпарол кинеског министарства одбране Ву Ћјан није потврдио нити демантовао летове балоном, али је поновио да је Тајван део Кине.

На крају крајева, Кина има веома активан програм надзора балона на великим висинама који је у функцији већ годинама. Последњих година, кинески шпијунски балони су такође, наводно, у бројним приликама прелазили преко других делова Сједињених Држава, а мањи балони такође представљају претњу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *