Bauk, bauk kineskih balona preneo se iz Sjedinjenih Država na Tajvan. Posle silnih letova vojnih, izviđačkih i transportnih aviona na nebu su se pojavili baloni. Isti onaj koji je u krajem 2023. godine digli paniku nad Severnom i Južnom Amerikom.
Kina je u poslednjih mesec dana poslali veliki broj balona iz istočne Kine prema Tajvanu, koji su viđeni viosko na nebu širom ostrva i oko samo Tajvana, što je na tom delu kopna koji se spori sa Kinom izazvalo ogromnu paniku.
Vlasti u Tajpeju, optužuju Kinu da sa slanjem balona izvode psihološki rat, kao i da Peking sa ovim balonima ugrožava komercijalni vazdušni saobraćaj i time parališe ekonomiju ovog ostrva.
Priča sa kineskim osmatračkim balonima započela je 28. januara 2023. kada je nepoznati stratosferski balon ušao u vazdušni prostor SAD na području Aljaske odkale su ga vazdušne struje odnele preko Kanade, centralnog dela SAD i istočne obale.
Prvih dana februara balon se zadržavao na velikim visinama iznad centralnog dela SAD.
Čuveni NORAD digao je opštu uzbunu, zemaljski radari za rano otkrivanje i izviđačke letelice su pratile kretanje balona.
Sve je počelo tako što su tajvanski osmatrački radari prve balone uočili iznad Tajvanskog moreuza početkom decembra. Prvi letovi su bili po tri balona. Letovi su registrovani kao sporadični, ali se direktno samom ostrvu nisu prbiližavali, nego su lebdeli nad Tajvanskim moreuzom.
Međutim prvih dana nove 2024 broj balona je iznenada naglo porastao. Sva poletanja su registrovana sa istočnih obala Kine iz nekoliko pravaca, a po prvi put registrovani su preleti i samog ostrva, kretanja preko tajvanskih raketnih, obalskih instalacija, radarskih baza, aerodroma, položaja PVO.
Najveći broj preleta registrovana je na centralnom pravcu, onom koji bi figurirao u potencijalnom vazdušno-raketnom napadu Kine na Tajvan, što vlasti u Tajpeju posebno nervira s obzirom da je to najkraća linija dodira ostrva i Kine.
U subotu 6. januara zabeležena su bila još dva preleta balona na velikim visinama, koji su preleteli krajnji severni deo ostrva, gde je Kina prošle godine na tom području imala veliki broj vojnih vežbi.
Ministarstvo odbrane Tajvana je registrovalo i ranije prelte, ali su to podvodili kao meteorološke balone, koji su se bavili vremenskim prilikama i da su se nad Tajvanom pojavljivali kretanjem vetrova.
Međutim, posle obaranja kineskog balona nad SAD, i vojne vlasti Tajvana su promenile mišljenje.
Po prvi put ministarstvo odbrane Tajvana objavilo saopštenje u kojem se navodi da su baloni „ozbiljna pretnja“ međunarodnoj avio-bezbednosti zbog putanje leta.
„Takođe izražavamo svoju osudu zanemarivanja kineskih komunista za bezbednost avijacije i njihovog zanemarivanja bezbednosti putnika na tajvanskom moreuzu i međunarodnim letovima“, dodalo je ministarstvo.
U saopštenju ministarstva odbrane Tajvana se dodaje da su baloni bili raspoređeni „u pokušaju da se kognitivnim ratom utiče na moral naših ljudi“, kao deo kineske taktike „sive zone“.
Iako su baloni nadletali Tajvan i vojne instalacije, vojne vlasti na ostrvu nisu pružile dokaz da su baloni korišćeni za špijunske aktivnosti iako su baloni bili otkriveni na skoro 300 km od vazdušne baze Ching Chuan Kang u gradu Taichung.
Kinesko Ministarstvo odbrane do sada nije direktno komentarisalo balone.Govoreći krajem decembra, portparol kineskog ministarstva odbrane Vu Ćjan nije potvrdio niti demantovao letove balonom, ali je ponovio da je Tajvan deo Kine.
Na kraju krajeva, Kina ima veoma aktivan program nadzora balona na velikim visinama koji je u funkciji već godinama. Poslednjih godina, kineski špijunski baloni su takođe, navodno, u brojnim prilikama prelazili preko drugih delova Sjedinjenih Država, a manji baloni takođe predstavljaju pretnju.