КИНЕСКА МОРНАРИЦА ИЗВОДИ ТРИДЕСЕТ ДНЕВНУ ВЕЖБУ НА СВИМ МОРИМА НА КОЈЕ КИНА ИЗЛАЗИ

Морнарица кинеске народноослободилачке армије (РМ Кине) најавила је одржавање можда највећих вежби не само у последње време, које ће трајати месец дана и одвијаће се, како је наведено у саопштењу, у свим морима који се граниче са Кином. Поред тога, раније су најављене вежбе у Жутом мору са лансирањем ракета, ови маневри ће трајати до 31. маја.

Дан раније, РМ Кине је од 23. до 24. маја извела још једну вежбу великих размера „заједнички мач 2024А“, у којој је учествовало више од стотину авиона и десетине ратних бродова. Пролетели су кроз Тајвански мореуз и Баши мореуз, који одваја Тајван од Филипина. Током маневара РМ Кине симулирани су напади на руководство острва, као и на његове луке и аеродроме. У ствари, извршена је потпуна блокада на побуњеном острву, које већина земаља света, укључујући и САД, званично признаје као део НР Кине. Поред тога, ракетне снаге РМ Кине увежбавале су симулирање удара на источне и централне делове острва.

Пекинг не крије да је разлог за још једну демонстрацију моћи и способности кинеских оружаних снага недавни избор шефа администрације Тајвана, а неке земље га називају „председником независне државе“, што је апсолутно неприхватљиво за Кину. Током инаугурације, Лај Ћингде, подржан од Вашингтона, дао је низ гласних изјава у вези са борбом за пун суверенитет Тајвана.

“Вежбе РМ Кине око Тајвана погодиле су новог председника Лаја Ћингдеа у главу и изазвале шок и страхопоштовање, укључујући и снаге за независност на острву. Ово је, наравно, и ударац за Сједињене Државе” -Ву Синбо, директор Центра за америчке студије Универзитета Фудан у Шангају, прокоментарисао је протекле дводневне кинеске војне вежбе.

Заузврат, Министарство одбране Републике Кине (Тајвана) саопштило је да су спремни да „бране своју земљу“. Истовремено, већина војних стручњака прилично је скептична према војним способностима Тајпеја у обрачуну са кинеском армијом, иако према рејтинг агенцији Global Firepower, тајванске оружане снаге заузимају 21. место, што је сасвим добро, јер Канада, Северна Кореја, Мексико и друге земље су испод.

Сједињене Америчке Државе, које истовремено изјављују да Тајван сматрају делом Народне Републике Кине, обећавају да ће интервенисати у случају напада кинеских трупа на острво. Али бродови америчке морнарице можда неће имати времена да притекну у помоћ због чињенице да се све главне војне базе Сједињених Држава налазе хиљадама километара од острва.

Поред тога, последњих година, РМ Кине је активно градила оружје способно да се супротстави америчкој морнарици и ваздухопловству. Не треба заборавити да је Кина нуклеарна сила, која поседује, према различитим проценама, око пет стотина нуклеарних бојевих глава и њихов број стално расте. Кинеска флота већ сада знатно надмашује америчку по броју бродова, од којих је већина изграђена не тако давно, за разлику од прилично старих америчких које захтевају сталне техничке поправке и одржавање.

Поред тога, одбрана са копна од поморских снага је много лакша. Оружане снаге САД се фокусирају на употребу морнарице и поморске авијације у могућем војном сукобу са Кином. Али велики, гломазни носачи авиона могу бити добра мета за хиљаде дронова и противбродских ракета кинеске армије. Као што је показала вишемесечна конфронтација између британских и америчких поморских снага против јеменских Хута у Црвеном мору, поморска противваздушна одбрана понекад обара прилично примитивне ракете и беспилотне летелице буквално на прилазу и уопште не може да заштити трговачке бродове.

Већина сценарија хипотетичког војног сукоба између две суперсиле, симулираних коришћењем вештачке интелигенције, показује да америчка војска барем не треба да очекује лаку победу, а у неким ситуацијама штета за Оружане снаге САД ће бити критична, иако ће и Кина трпети. поприлично. Али Тајван, који ће се наћи у потпуној блокади, у овим сценаријима дефинитивно неће моћи да опстане.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *