Дипломатска офанзива Пекинга
Према документима француске обавештајне службе, кинеске дипломате широм света активно убеђују државе купце да одустану од набавке Rafala. Посебан фокус стављен је на Индонезију, која је већ наручила 42 ова авиона. Кина нуди своје борбене авионе као алтернативу, користећи и притисак у виду повољнијих финансијских услова.
Рафал на првом тесту у борби
Током четири дана интензивних ваздушних борби маја месеца, Пакистан је тврдио да је оборио пет индијских авиона, укључујући три Rafala. Француски генерал Жером Беланже признао је губитак једног Rafala, али одбацује остале тврдње као дезинформацију. Ово је ипак био први пут да је овај авион оборен у борбеним условима.
Мрежа лажи на друштвеним мрежама
Француски истраживачи открили су масовну кампању на друштвеним мрежама која има за циљ да дискредитује Rafale: лажиране фотографије оштећених авиона, затим видео игрицу преправљену да изгледа као реална борба, али и преко 1.000 новоотворених профила који су ширили приче о кинеској технолошкој супериорности
Стратешки интереси у игри
Овај сукоб није само о продаји авиона. У питању је борба за утицај у свету где се војна моћ преплиће са економским и политичким интересима. Француска види овај напад као део ширег кинеског плана за смањење западнох утицаја у Азији и свету.
Док Француска брани углед свог најнапреднијег борбеног авиона, Кина наставља да гради свој војно-индустријски комплекс, нудећи алтернативе државама које не желе да буду у западној сфери утицаја.