КИНА ПРИСУТНА У АФРИЦИ – ВЕЖБА „МИР И ЈЕДИНСТВО 2024″ У ТАНЗАНИЈИ

Армија Народне Републике Кине је учествовала на вежби „Мир и јединство – 2024“ у Танзанији. Кинези су крајем јула допловили са морнарицом и допремили тежу технику. Након неколико дана долетела је и војно-транспортна авијација са припадницима Народно ослободилачке војске.
КИНА СВЕ ПРИСУТНИЈА У АФРИЦИ, СТАРИ КОЛОНИЈАЛНИ ПОРЕДАК ВИШЕ НЕ ПОСТОЈИ

Ескадра бојних бродова Јужне флоте кинеске НОВ, у саставу десантних хеликоптерских бродова-докова, као и разарача пристигла је у јулу у луку Дар-ес-Салам ради учешћа у заједничкој вежби у Танзанији са домаћином под називом „Мир и јединство – 2024“.

После неколико дана су војно-транспортни авион Yun-20, (ЈУН) Ваздушних снага доставили на територију Танзаније припаднике 82. армије копнене војске ради учешћа у вежби.

Yun-20 познат и као Ханганг-20 (H-20), је стратешки транспортни авион, кинеске производње. Служи за војно-транспортне и логистичке операције. Први примерак је полетео 2013. године.

На десантним бродовима раније је достављена војна техника, укључујући оклопна возила за ватрену подршку ZTL-11 (Тип 08) и БВП Тип 92B. Поред 82. армије, на вежби је учествовало и медицинско особље пољске болнице, као и пук везе Централне команде Кине.

Вежба „Мир и јединство – 2024“ реализована је како на мору, тако и на копну, с циљем унапређења способности за заједничко деловање у против-терористичким операцијама.

Кинеске и танзанијске трупе учествовале су у копненим вежбама у Центру за обуку Мапинга. Вршене су вежбе извиђања, талачке кризе, опкољавања и лишавање слободе потенцијалног противника.

Овом вежбом Кинези стављају до знања да су способни да пројектују своју моћ и на удаљеним, прекоокеанским тачкама. Африка се налази на прекретници, јер се стари колнијални поредак на „Црном континенту“ урушава. Кина држи до Африке, и сматра се највећим инвеститором.

Танзанија има преко 50 милиона становника, и налази се на истоку афричког континента. Поседује потенцијалне резерве нафте и природног гаса, посебно у региону око обале Индијског океана, а позната је и по минералним богатствима, укључујући злато, дијаманте, уранијум

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *