КИНА И ИНДИЈА НАЈЗАД НАШЛЕ МОДАЛИТЕТ ЗА РЕШЕЊЕ ПОГРАНИЧНОГ СУКОБА НА ХИМАЛАЈИМА: ЈОШ ЈЕДНА ПОБЕДА BRICS-А

Кина и Индија објавиле су да су постигле споразум о патролирању дуж де факто границе која дели њихове спорне пограничне регионе. Граница је у последњих неколико година била поприште насилних сукоба. Линија стварне контроле (LAC), успостављена након Сино-индијског рата 1962. године, пролази кроз више спорних области и није увек јасно дефинисана. Још један велики успех самита BRICS у Казању.

Тензије су се значајно појачале 2020. године када је у смртоносном сукобу у долини Галван погинуло 20 индијских војника, док је Кина известила да су четири њена војника страдала. И једна и друга страна су се тобоже договориле да не користе „смртоносно оружје“ у случају спорова на граници. Шта вреди, кад у тим моментима „севају“ песнице, камење, хладно, а изгледа и ласерско оружје. Након тога, уследили су нови сукоби 2021. и 2022. године, иако није било жртава, то је подстакло обе земље да појачају војно присуство и инфраструктуру дуж ове линије. Ипак, чланице BRICS су изгледа одлучиле да релаксирају односе на Хималајима.

Локални медији цитирали су индијског секретара за спољне послове Викрама Мисрија, који је у понедељак изјавио да су две стране постигле договор. Договор је постигнут након неколико недеља преговора. „Постигнут је споразум о патролирању дуж линије стварне контроле у граничним областима између Индије и Кине,“ рекао је Мисри, који је био амбасадор Индије у Кини током конфронтације у региону Ладакх 2020. године. Он је додао да ће ово покренути процес раздвајања снага и „на крају довести до решавања питања која су настала у овим областима 2020. године.“

Кинеско министарство спољних послова потврдило је споразум. Портпарол Лин Ђијан је у уторак рекао: „Кина и Индија постигле су решења у вези са питањима граничне области након блиске комуникације преко дипломатских и војних канала. Кина поздравља напредак и наставиће да ради са Индијом на правилној имплементацији ових решења.“

Споразум није решио питање демаркационе линије, већ је корак ка изградњи поверења.

Споразум је објављен уочи самита BRICS земаља у развоју у Казању у Русији, коме су присуствовали и кинески председник Си Ђинпинг и индијски премијер Нарендра Моди.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *