У недостатку довољног броја противваздушних система да одбије немилосрдне нападе Русије, Украјина гура своје европске савезнике да успоставе зону забране летова на западу земље размештајући системе противваздушне одбране у суседној Пољској и Румунији, рекли су званичници AFP.
Кијев би желео да створи безбедан простор у западној Украјини где индустрија, енергетска инфраструктура и цивили могу бити заштићени од масовног разарања изазваног руским ударима последњих месеци.
„Не разумем зашто НАТО не распореди системе Patriot дуж границе са Пољском“, рекао је посланик Алексиј Гончаренко, мислећи на системе противваздушне одбране америчке производње.
„На крају крајева, руске ракете су већ ушле у пољски и румунски ваздушни простор. То би заштитило границе Пољске и Румуније и створило безбедну зону на западу и југу Украјине“, додао је он.
Тај захтев је одразило неколико украјинских цивилних и војних званичника који су разговарали са AFP у Кијеву током посете коју су прошле недеље организовали Француски институт за међународне односе (IFRI) и локални истраживачки центар Нова Европа.
Украјински министар спољних послова Дмитро Кулеба отворио је дебату у мају, рекавши да “не постоји ниједан правни, безбедносни или морални аргумент који стоји на путу нашим партнерима да обарају руске пројектиле изнад територије Украјине са њихове територије”.
Председник Володимир Зеленски провео је месеце тражећи више противваздушне одбране од својих западних партнера, али свеже залихе су само цуриле.
Недавне победе Кијева укључују обећање Румуније о ракетном одбрамбеном систему Patriot, а Сједињене Државе су рекле да ће дати приоритет продаји противваздушних пројектила Украјини у наредних 16 месеци како би јој омогућиле да попуни своје залихе.
Али време истиче Украјини, у којој је последњих месеци уништена половина њених националних капацитета за производњу електричне енергије.
Сваке недеље руске ракете и беспилотне летелице погађају енергетску мрежу, изазивајући свакодневне нестанке струје који погађају готово целокупно становништво.
Критична енергетска ситуација
Русија се фокусирала на уништење украјинских енергетских дистрибутивних мрежа током зиме 2022-2023. године, али је недавно уништавала постројења за производњу енергије, чија су поправка или обнова потребни годинама.Москва такође циља на енергетске резерве земље.
Европски дипломатски извор каже да је руска одлучност била подвучена када је ударила у постројење за складиштење гаса три километра (скоро две миље) под земљом на западу Украјине.
„У енергетском сектору ситуација је заиста тешка“, рекао је високи украјински безбедносни званичник, желећи да остане анониман, додајући да страхује да ће се ситуација даље погоршавати како се зима приближава.
Званичник је рекао да су “у току” разговори са западним савезницима о зони забране летова изнад западне Украјине користећи системе Patriot у Пољској или Румунији, “али то није једноставна одлука”.
Западне земље су биле веома опрезне у погледу било каквих потеза који би могли довести до директних сукоба са руским снагама и увући их у шири рат, што „чини овај процес спорим и тихим“, рекао је званичник.
Али о тој теми би се могло разговарати на следећем самиту НАТО у Вашингтону почетком јула, рекла је потпредседница украјинске владе Олга Стефанишина.
„Чинимо све што можемо да мобилишемо довољно елемената противваздушне одбране како бисмо могли да наставимо да будемо функционални током целог рата“, рекла је она за AFP.
Кијев, међутим, не очекује никакав напредак ка придруживању НАТО, с обзиром да су Вашингтон и Берлин и даље оштро против због страха од даљег антагонизирања Русије.
„Шансе да добијете позив су блиске нули“, рекао је украјински дипломатски извор.
Али он је рекао да савезници Украјине осећају „осећај кривице” због тога, што Кијеву иде на руку.
То „врши притисак на наше савезнике“, рекао је, да донесу „друге снажне одлуке као алтернативе“.