Kako ja navedeno 111. pešadijski bataljon pokrivaće zonu Loznice, Krupnja i Ljubovije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je u Loznici obnovljenu kasarnu Vojske Srbije podanerednik Momčilo Gavić koja će uskoro da živi punim životom.
Na početku obilaska ukratko je prikazan istorijat nastanka , razvoja i gašenja ove kasarne. Kasarna pod nazivom “Klupci” građena je od 1951 . do 1956 kada su bila izgrađena 22 objekta. Kasarna se prostirala na 14 hektara.
Granična jednica koja je bila tu razmeštena do 1992. pripadala je Drinskoj diviziji. Od 1992. u kasarni je bio razmešten 15. granični bataljon koji je bio rasformiran 2007. kada je kasarna raformmirana i bila označena kao neprespektivna.
Od aprila 2019. godine fomriran je 111. pešadijski bataljon koji pripada 1. brigadi Kopnene vojske.
Od tada u kasarni je rashodovano i prušeno 8 objekata, a obnovljeno i sanirano 14 objekata kako bi se omogućio nesmetani rad. Od 2021. izgrađena je ograda oko kasarne, a od 2022. godine kasarna zvanično nosi ime podnarednik Momčilo Garić.
Kasarna je građena u dve faze. Prva je počela u junu 2020. kada je izgrađeno 9 objekata, objekat komande bataljona, objekat za smeštaj, stražarnica, trafostanica, protivpožarna stanica i kotlarnica.
Ukupno u prvoj fazi izgrađeno je objeakta ukupne površine 4.440 metara kvadratnih i 5,5 km saobraćajnica.
U drugoj fazi biće izgrađeno 10 objekata, kuhinjski blok sa menzom, kantina, sportski teren, poligon za pešadijske prepreke, garaža za borbena vozila, akumulatorska stanica, trafosatanica.
Ukupni smeštajni kapacitet biće u osnovnoj fazi 2000 ljudi, a maksimalno od 500-800 vojnika.
Kako ja navedeno 111. pešadijski bataljon pokrivaće zonu Loznice, Krupnja i Ljubovije.
Jednica 111. pešadijski bataljon sastojaće se od 1. pešadijskog bataljona, protivoklopne čete i četa minobacača kalibra 120 mm kao i četa veze. Ova jednica će od borbenih vozila imati Borbena oklopna vozila točkaše Lazar 3 sa DUBS kalibra 12, 7 mm.
Predsednik je podsetio na značaj ove kasarne jer je to znak vraćanja vojske na ovaj prostor od 2007, a kao primer naveo je Negotin i Čačak gde na prostoru zapadne Srbije do granice sa Crnom Gorom nije bilo ni puške.
Predsedniku sz ispred garaže borbenih sredstava prikazana borbena vozila točkaši tipa “Lazar 3” ukupno 10 sredstava koja su se nalazila ispred garaže. Svaki od tih 10 Lazara 3 može da preveze pešadijsko odljenje od 8 vojnika. Za sada trenutno ih ima 9. Pešadinic su opremljeni od ličnog naoružanja modularnom puškom M-19 sa kraćom cevi. Osim automatskih pušaka pripadnici ove jednice biće opremljeni automatom istog tipa.
Takođe se moglo saznati da će u Priboju biti razmeštena brdsko-planinska brigada koja će pokrivati zonu granice prema Crnoj Gori i biće opremljena motornim sankama.Predsdnik je takođe najavio jačanje tenkovski, minobacačkih, artiljerijskih jednica klasične i raketne artiljerije
Pomalo konfuzan tekst. Kako 111.pb moze da u svom sastavu ima 1.pb. Bataljon u svom sastavu moze da ima 3-4 pešadijske čete, četu za podršku, samostalne vodove (vod mb 120mm, logistički vod), odeljenje veze, eventualno odeljenje prenosnih PVO sredstava i PO sredstava. Smestaj za 2000 ljudi? Maksimalno bataljon moze da ima oko 850 ljudi sa civilnim licima. Mislim da je tekst brzopleto napisan.