Долазак кинеског председника Си Ђинпинга на самит APEC (Asian-pacific economic cooperation (Самит азијско-пацифичке економске сарадње) сви су видели као помак да две суперсиле које су почеле надметање, а које је већ стигло на ивицу сукоба, рестују и од латентне конфронтације пређе у сарадњу.
Претходно треба додати да су обе стране водиле и припремале дуго у тајности сусрет два лидера, као и теме око којих САД и Кина треба да се договоре. Наиме, Си Ђинпинг је себи обезбедио још 10 година власти и реизбор, Бајдену следе најнеизвеснији избори у САД икада. Бајден не ужива велику популарност међу становништвом, али и међу редовима демократа. О Републиканцима да и не говоримо. На почетку његовог мандата поечо је крвави рат у Украјини, затим су следиле оптужбе на рачну његовог сина Хантера Бајдена за злоупотребу наркотика, сумњиве пслове у Украјини, а онда уследио је и рат на Блиском истоку уз лантенте игре нерава на Пацидику са Кином.
WATCH: US President Joe Biden and Chinese counterpart Xi Jinping go for a one-on-one stroll on the grounds of the Filoli estate south of San Francisco
— Bloomberg (@business) November 16, 2023
Follow our free-to-read live blog for the latest updates https://t.co/I0cM8zRSAu pic.twitter.com/4QIOwVTY4z
Бајдену је потребна победа, бар на једном пољу. По што је Украјина јама без дана и победа Кијева све неизвеснија, а Блиски исток пред експлозијом, ако се у рат умеша комплетни шиитски полумесец ноћна мора почиње.
Све је успешно утаначено, Сију је приређен дочек, сусрет два лидера гледајући кроз очи неких аналитичара прошао је са осмехом и рекло би се оптимистично?!
Да ли је баш тако било?
Па, тешко, евидентно је да разговори нису били баш успешни нити су резултирали заједничком изјавом лидера, а записник са разговора председника САД и Кине такође није доступан јавности.
Међутим са закашњењем огласила се и Бела кућа о резултатима састанка Си Ђингпинга и Џоа Бајдена:
1) Наставак комуникације између војске и војске на високом нивоу, као и разговора о координацији америчко-кинеске одбрамбене политике и састанака америчко-кинеског војног поморског консултативног споразума. Обе стране такође настављају телефонске разговоре између команданата позоришта.
2) Двојица лидера су потврдила потребу да се позабаве ризицима напредних система вештачке интелигенције и побољшају безбедност АИ кроз разговоре између америчко-кинеске владе.
3) Обнављање билатералне сарадње у борби против глобалне нелегалне производње и трговине дрогом, укључујући синтетичке дроге попут фентанила, и успостављање радне групе за континуирану комуникацију и координацију спровођења закона о питањима борбе против наркотика.
4) Си Ђинпинг и Џо Бајден су се обавезали да ће радити на значајном даљем повећању редовних путничких летова почетком следеће године, паралелно са акцијама за обнављање пуне примене споразума о ваздушном саобраћају између САД и Кине.
5) Њих двојица су се сложили да ће њихови тимови пратити своје разговоре у Сан Франциску уз континуирану дипломатију и интеракције на високом нивоу, укључујући посете у оба смера и текуће консултације на радном нивоу у кључним областима.
Саопштење делује оптимистично, али није споменут Бајденов гаф.
С друге стране Кина ћути, још увек, али тема разговора са кинеске стране су само две ставке:
„Постоје две опције за Кину и САД у ери глобалних трансформација невиђених у једном веку: Један је јачање солидарности и сарадње и удруживање у циљу суочавања са глобалним изазовима и промовисања глобалне безбедности и просперитета; а други је да се држимо менталитета нулте суме, изазивамо ривалство и конфронтацију и терамо свет ка превирању и поделама. Два избора указују на два различита правца која ће одлучити о будућности човечанства и планете Земље”, рекао је кинески председник Си Ђинпинг.А, онда је Сиов амерички колега Бајден једном изјавом сахранио све наде и гурнуо прст у око Кини изјавом да је кинески председник диктатор. И тиме јасно рекао да је свесно изабрао линију директне конфорнтације са Кином на Пацифику.
Бајден је у свом одговору новинару поновио своје мишљење да Сија сматра „диктатором“.
“Он је диктатор у смислу да управља државом на основу облика власти који је потпуно другачији од нашег“, рекао је Бајден.
Државном секретару Енотнију Блинкену који је до пре неку недљу носио панцир и залегао по аеродромској писти у Израелу остало је само да се ухвати за главу и да покуша бар да ублажи реченицу свог “шефа”.
Треба подсетити да је Бајден у јуну ове године дао сличан коментар за Си Ђинпинга, на који су кинески званичници љутито реаговали, назвавши га „апсурдним и неодговорним“.
С друге стране Бајден постаје предмет подсмеха посебно његова деменција и изјава: да се први пут састао са кинеским председником Сијеми да су током 68 сати разговора лицем у лице уз симултано превођење оборили Гинисов рекорд”. Крај нема даље.
Biden said that the first time he met with China's President Xi, was for 68 hours of face-to-face discussion with simultaneous interpreting Record Guinness🤣#Biden Alzheimer's pic.twitter.com/9l2hSi6FcQ
— Real Hamlet Garcia (@Hamletgarcia17) November 16, 2023
Тако заправо теме поновни контакти две војске САД и Кине који су били прекинути и на нивоу два министра са великом муком ће бити поново успостављени. Посебно између начелника два генералштаба и команданта флота и нан јанижем ниову команданта бродова на терену.
На крају текста било како било геополитичари који су пратили тај фамозни састанак Си Ђинпинга и Џо Бајдена да је геополитичко надметање између САД и Кине је заиста без преседана.
Као и ће Кина за неколико година надмашити САД као највећа економија на свету и као лидер у иновацијама и технологији.
САД да би заштитле своју позицију економске суперсиле иако се налазе у фази опадања могу да прибегну само ненасилним мерама као што су трговински ратови, санкције и пропагандни рат., али на краћи рок.
Највећа замка за САД лежи у томе што не постоји у односима са Кином, историјски шаблон, као у случају Русије (Хладни рат, империја зла, црвено чудовиште), као и да са Кином не може се разговарати као са Совјетским Савезом .
С друге стране Кина има много јаснију стратегију у овој утакмици са САД, је гледајући причу као фудбалску утакмицу створити јаку одбрану, држати противника на половини терана, исцрпљивати га и кад полекне кренути у напад и тријумфовати.