KAKO JE BAJDEN JEDNOM IZJAVOM UPROPASTIO RAZGOVOR SA SI ĐINPINGOM! OD NADE DO DEBAKLA

Dolazak kineskog predsednika Si Đinpinga na samit APEC (Asian-pacific economic cooperation (Samit azijsko-pacifičke ekonomske saradnje) svi su videli kao pomak da dve supersile koje su počele nadmetanje, a koje je već stiglo na ivicu sukoba, restuju i od latentne konfrontacije pređe u saradnju.

Prethodno treba dodati da su obe strane vodile i pripremale dugo u tajnosti susret dva lidera, kao i teme oko kojih SAD i Kina treba da se dogovore. Naime, Si Đinping je sebi obezbedio još 10 godina vlasti i reizbor, Bajdenu slede najneizvesniji izbori u SAD ikada. Bajden ne uživa veliku popularnost među stanovništvom, ali i među redovima demokrata. O Republikancima da i ne govorimo. Na početku njegovog mandata poečo je krvavi rat u Ukrajini, zatim su sledile optužbe na račnu njegovog sina Hantera Bajdena za zloupotrebu narkotika, sumnjive pslove u Ukrajini, a onda usledio je i rat na Bliskom istoku uz lantente igre nerava na Pacidiku sa Kinom.

Bajdenu je potrebna pobeda, bar na jednom polju. Po što je Ukrajina jama bez dana i pobeda Kijeva sve neizvesnija, a Bliski istok pred eksplozijom, ako se u rat umeša kompletni šiitski polumesec noćna mora počinje.

Sve je uspešno utanačeno, Siju je priređen doček, susret dva lidera gledajući kroz oči nekih analitičara prošao je sa osmehom i reklo bi se optimistično?!

Da li je baš tako bilo?

Pa, teško, evidentno je da razgovori nisu bili baš uspešni niti su rezultirali zajedničkom izjavom lidera, a zapisnik sa razgovora predsednika SAD i Kine takođe nije dostupan javnosti.

Međutim sa zakašnjenjem oglasila se i Bela kuća o rezultatima sastanka Si Đingpinga i Džoa Bajdena:

1) Nastavak komunikacije između vojske i vojske na visokom nivou, kao i razgovora o koordinaciji američko-kineske odbrambene politike i sastanaka američko-kineskog vojnog pomorskog konsultativnog sporazuma. Obe strane takođe nastavljaju telefonske razgovore između komandanata pozorišta.

2) Dvojica lidera su potvrdila potrebu da se pozabave rizicima naprednih sistema veštačke inteligencije i poboljšaju bezbednost AI kroz razgovore između američko-kineske vlade.

3) Obnavljanje bilateralne saradnje u borbi protiv globalne nelegalne proizvodnje i trgovine drogom, uključujući sintetičke droge poput fentanila, i uspostavljanje radne grupe za kontinuiranu komunikaciju i koordinaciju sprovođenja zakona o pitanjima borbe protiv narkotika.

4) Si Đinping i Džo Bajden su se obavezali da će raditi na značajnom daljem povećanju redovnih putničkih letova početkom sledeće godine, paralelno sa akcijama za obnavljanje pune primene sporazuma o vazdušnom saobraćaju između SAD i Kine.

5) Njih dvojica su se složili da će njihovi timovi pratiti svoje razgovore u San Francisku uz kontinuiranu diplomatiju i interakcije na visokom nivou, uključujući posete u oba smera i tekuće konsultacije na radnom nivou u ključnim oblastima.

Saopštenje deluje optimistično, ali nije spomenut Bajdenov gaf.

S druge strane Kina ćuti, još uvek, ali tema razgovora sa kineske strane su samo dve stavke:

„Postoje dve opcije za Kinu i SAD u eri globalnih transformacija neviđenih u jednom veku: Jedan je jačanje solidarnosti i saradnje i udruživanje u cilju suočavanja sa globalnim izazovima i promovisanja globalne bezbednosti i prosperiteta; a drugi je da se držimo mentaliteta nulte sume, izazivamo rivalstvo i konfrontaciju i teramo svet ka previranju i podelama. Dva izbora ukazuju na dva različita pravca koja će odlučiti o budućnosti čovečanstva i planete Zemlje”, rekao je kineski predsednik Si Đinping.

A, onda je Siov američki kolega Bajden jednom izjavom sahranio sve nade i gurnuo prst u oko Kini izjavom da je kineski predsednik diktator. I time jasno rekao da je svesno izabrao liniju direktne konforntacije sa Kinom na Pacifiku.

Bajden je u svom odgovoru novinaru ponovio svoje mišljenje da Sija smatra „diktatorom“.

“On je diktator u smislu da upravlja državom na osnovu oblika vlasti koji je potpuno drugačiji od našeg“, rekao je Bajden.

Državnom sekretaru Enotniju Blinkenu koji je do pre neku nedlju nosio pancir i zalegao po aerodromskoj pisti u Izraelu ostalo je samo da se uhvati za glavu i da pokuša bar da ublaži rečenicu svog “šefa”.

Treba podsetiti da je Bajden u junu ove godine dao sličan komentar za Si Đinpinga, na koji su kineski zvaničnici ljutito reagovali, nazvavši ga „apsurdnim i neodgovornim“.

S druge strane Bajden postaje predmet podsmeha posebno njegova demencija i izjava: da se prvi put sastao sa kineskim predsednikom Sijemi da su tokom 68 sati razgovora licem u lice uz simultano prevođenje oborili Ginisov rekord”. Kraj nema dalje.

Tako zapravo teme ponovni kontakti dve vojske SAD i Kine koji su bili prekinuti i na nivou dva ministra sa velikom mukom će biti ponovo uspostavljeni. Posebno između načelnika dva generalštaba i komandanta flota i nan janižem niovu komandanta brodova na terenu.

Na kraju teksta bilo kako bilo geopolitičari koji su pratili taj famozni sastanak Si Đinpinga i Džo Bajdena da je geopolitičko nadmetanje između SAD i Kine je zaista bez presedana.

Kao i će Kina za nekoliko godina nadmašiti SAD kao najveća ekonomija na svetu i kao lider u inovacijama i tehnologiji.

SAD da bi zaštitle svoju poziciju ekonomske supersile iako se nalaze u fazi opadanja mogu da pribegnu samo nenasilnim merama kao što su trgovinski ratovi, sankcije i propagandni rat., ali na kraći rok.

Najveća zamka za SAD leži u tome što ne postoji u odnosima sa Kinom, istorijski šablon, kao u slučaju Rusije (Hladni rat, imperija zla, crveno čudovište), kao i da sa Kinom ne može se razgovarati kao sa Sovjetskim Savezom .

S druge strane Kina ima mnogo jasniju strategiju u ovoj utakmici sa SAD, je gledajući priču kao fudbalsku utakmicu stvoriti jaku odbranu, držati protivnika na polovini terana, iscrpljivati ga i kad polekne krenuti u napad i trijumfovati.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *