Berlin je 2022. pokrenuo pokrenuo inicijativu „Ringtausch“ („razmena prstenova“) kako bi podstakao određene zemlje članice NATO da isporuče svoju vojnu opremu sovjetskog porekla ukrajinskim snagama, u zamenu za oružje nemačke proizvodnje. Slovačka je iskoristila priliku da zameni 30 starih borbenih vozila pešadije BMP-1 za 15 tenkova Leopard 2A4.
Ipak, ovakva inicijativa nesumnjivo nije bila bez komercijalnih interesa, jer bi mogla da omogući Nemačkoj da se učvrsti na tržištima koja su joj ranije izmicala. Tako je prošle godine Češka, nakon što je dobila Leopard 2A4 u zamenu za svoje tenkove T-72, objavila nameru da naruči do 77 Leopard 2A8. Slovačka je trebalo da krene istim putem… pre nego što se konačno predomisli.Naime, u januaru je slovački ministar odbrane Robert Kalinak izjavio da je cena Leopard 2A8 previsoka (spomenuo je sumu od 25 miliona evra) za njegov budžet i da se kao rezultat toga kupovina lakih oklopnih vozila „CV90120 MkIV“, sa kupolom od 120 mm, razmatra među opcijama koje su tu da zamene T-72. Ali se otvara drugi put..
Poljska i Slovačka su 24. februara potpisale memorandum o razumevanju za jačanje svoje vojne saradnje, posebno u četiri oblasti.
Dakle, radi se o tome da poljska industrija može da iskoristi slovačku ekspertizu u proizvodnji granata od 155 mm, a cilj Varšave je da poveća proizvodne kapacitete za ovu vrstu municije.
Drugi projekat ima za cilj da uključi slovačku industriju u sklapanje novog oklopnog vozila na bazi Rosomak, koje trenutno proizvodi poljska grupacija PGZ, zahvaljujući licenci dobijenoj od finske Patria. Navodno se očekuje da će slovačka kompanija EVPÚ isporučiti kupolu Turra 30 na daljinsko upravljanje.
Memorandum o razumevanju takođe ističe interesovanje Slovačke za protivvazdušni sistem Piorun, koji proizvodi PGZ, kao i za poljsku verziju tenka K2 Black Panther, za koji je Varšava sklopila okvirni sporazum sa Seulom o nabavci hiljadu primeraka. Prvih 180 biće proizvedeno u Južnoj Koreji, dok će se sledećih 820 proizvoditi po licenci u Poljskoj.
Odluku treba doneti prilično brzo, s obzirom na to da je slovačko Ministarstvo odbrane odlučilo da ne modernizuje 30 T-72M1 koje još ima u svom posedu. Prema planovima koje je izneo prošle godine, planira da nabavi ukupno 104 tenka kako bi u srednjem roku mogao da postavi dva oklopna bataljona. Narudžba mora biti objavljena najkasnije do 2025. godine.