Građani Venecuele morali su juče da odluče da li njihove oružane snage treba da izvrše invaziju na susednu Gvajanu da bi rešile 200 godina star teritorijalni spor. Iako nijedno od pet pitanja postavljenih za nacionalni referendum nije uključivalo klauzulu o vojnoj intervenciji, oni zajedno impliciraju upravo to.
Dakle, prvo pitanje na koje su morali odgovoriti Venecuelanci bilo je: „Da li se slažete da svim pravnim sredstvima odbacite liniju koja je lažno nametnuta Pariskom arbitražnom presudom iz 1899. godine, a koja nastoji da nas liši našeg Gvajana-Esekiba?
Zatim sugrađani morali da iznesu svoje stavove o podršci Ženevskom sporazumu iz 1966. godine kao jedinom važećem pravnom instrumentu za postizanje praktičnog i zadovoljavajućeg rešenja za Venecuelu i Gvajanu u sporu oko teritorije Gvajana-Esekibo?
Da bi potom stanovnici Venecuele morali da odgovore na pitanje: Da li se slažu sa istorijskim stavom Venecuele da ne priznaje nadležnost Međunarodnog suda pravde u rešavanju teritorijalnog spora oko Gvajana-Esekibo?
Osim toga, Venecuelanci su se morali složiti ili ne da se suprotstave, svim sredstvima koja nisu u suprotnosti sa zakonom, o nameri Gvajane da jednostrano raspolaže nepodeljenim vodama, protivzakonito i kršeći međunarodno pravo.
Konačno, za peto pitanje referenduma potrebna je saglasnost stanovnika zemlje da se teritorija države Gvajana-Esekibo uključi u sastav Venecuele.
U stvari, sada od običnih građana Venecuele zavisi da li će izbiti vojni sukob u Južnoj Americi ili ne.Podsetimo, Karakas je pojačao napore da vrati Esekibo nakon što su gvajanske vlasti počele da prebacuju polise za razvoj sporne mineralima bogate oblasti naftnim kompanijama.