Још један руски брод са нафтом миниран код Либије. Ко потапа руску “флоту из сенке”?

Серија саботажа руских нафтних танкера подсећа да се рат не води само на бојном пољу. Руски брод није потонуо, нема жртава.

Серија мистериозних експлозија на нафтним танкерима који су претходно пристајали у руским лукама покреће све више питања. Најновији инцидент догодио се у близини обале Либије, где је дошло до експлозије у машинском одељењу танкера „Vilamоura“, који је у априлу и мају пуњен казахстанском нафтом у руским лукама Уст-Луга и Новоросијск. Иако нико од посаде није повређен, а еколошка катастрофа је избегнута, разлози експлозије су и даље непознати.

Ово је најмање четврти инцидент у последњих неколико месеци на танкерима који су у одређеном тренутку посећивали руске терминале, наводи се у анализи компаније Vanguard Tech, која се бави проценом поморских ризика. Сада су власници бродова су почели рутински да претражују трупове помоћу дронова, у потрази за минама или експлозивним направама.

Ситуацију додатно компликује веза са претходним инцидентима: у фебруару 2025. у луци Савона у Италији експлодирао је танкер „Си Џевел“, што је покренуло истрагу италијанског тужилаштва о тероризму. Месец дана пре тога, слична експлозија погодила је брод „Сишарм“ код турске обале. Ниједан од тих танкера није носио руску нафту, али су повезивани са маршрутама које пролазе кроз руске енергетске токове. Током пребацивања опреме из Сирије у Либију потонуо је још један руски брод.

Енергетски рат на мору

У прошлости, за поједине нападе на руску логистику и енергетске ресурсе на мору, одговорност је преузимала украјинска обавештајна служба, или су западни медији наговештавали њено учешће. Ипак, у овом случају ниједна страна званично није иступила.

Оно што остаје јасно јесте да се морски енергетски рат интензивира, и то далеко од ратишта у Украјини. Танкери који превозе нафту — чак и када она формално није руска — све чешће постају покретне мете. Операције ометања руског енергетског извоза попримају облик софистицираних саботажа, чији је циљ подривање руског економског утицаја, а не нужно отворена конфронтација.

У сенци великих фронтова, у морима се води тихи рат. Економски. Почео је пре свега под водом (Северни ток), а наставио се и на површини мора.

Један коментар на “Још један руски брод са нафтом миниран код Либије. Ко потапа руску “флоту из сенке”?

  1. Dok god Rusi ne uzvrate istom mjerom po zapadnim brodovima ovo će se nastaviti…mislim da Rusi znaju ko stoji iza ovih sabotaža i vrlo je vjerovatno da ćemo i mi ostali to saznati…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *