Serija sabotaža ruskih naftnih tankera podseća da se rat ne vodi samo na bojnom polju. Ruski brod nije potonuo, nema žrtava.
Serija misterioznih eksplozija na naftnim tankerima koji su prethodno pristajali u ruskim lukama pokreće sve više pitanja. Najnoviji incident dogodio se u blizini obale Libije, gde je došlo do eksplozije u mašinskom odeljenju tankera „Vilamoura“, koji je u aprilu i maju punjen kazahstanskom naftom u ruskim lukama Ust-Luga i Novorosijsk. Iako niko od posade nije povređen, a ekološka katastrofa je izbegnuta, razlozi eksplozije su i dalje nepoznati.Ovo je najmanje četvrti incident u poslednjih nekoliko meseci na tankerima koji su u određenom trenutku posećivali ruske terminale, navodi se u analizi kompanije Vanguard Tech, koja se bavi procenom pomorskih rizika. Sada su vlasnici brodova su počeli rutinski da pretražuju trupove pomoću dronova, u potrazi za minama ili eksplozivnim napravama.
Situaciju dodatno komplikuje veza sa prethodnim incidentima: u februaru 2025. u luci Savona u Italiji eksplodirao je tanker „Si Dževel“, što je pokrenulo istragu italijanskog tužilaštva o terorizmu. Mesec dana pre toga, slična eksplozija pogodila je brod „Sišarm“ kod turske obale. Nijedan od tih tankera nije nosio rusku naftu, ali su povezivani sa maršrutama koje prolaze kroz ruske energetske tokove. Tokom prebacivanja opreme iz Sirije u Libiju potonuo je još jedan ruski brod.
Energetski rat na moru
U prošlosti, za pojedine napade na rusku logistiku i energetske resurse na moru, odgovornost je preuzimala ukrajinska obaveštajna služba, ili su zapadni mediji nagoveštavali njeno učešće. Ipak, u ovom slučaju nijedna strana zvanično nije istupila.
Ono što ostaje jasno jeste da se morski energetski rat intenzivira, i to daleko od ratišta u Ukrajini. Tankeri koji prevoze naftu — čak i kada ona formalno nije ruska — sve češće postaju pokretne mete. Operacije ometanja ruskog energetskog izvoza poprimaju oblik sofisticiranih sabotaža, čiji je cilj podrivanje ruskog ekonomskog uticaja, a ne nužno otvorena konfrontacija.
U senci velikih frontova, u morima se vodi tihi rat. Ekonomski. Počeo je pre svega pod vodom (Severni tok), a nastavio se i na površini mora.
Dok god Rusi ne uzvrate istom mjerom po zapadnim brodovima ovo će se nastaviti…mislim da Rusi znaju ko stoji iza ovih sabotaža i vrlo je vjerovatno da ćemo i mi ostali to saznati…