Кинески беспилотни носач роја дронова Jiutian ће бити стелт и летеће изнад 15.000 метара

Jiu Tian је нови кински носач дронова који може да лети на висини од преко 15.000 метара на даљину од 7.000 км. Носач дронова би унутар свог трупа носио рој дронова на велику удаљеност.

На 15. Међународном ваздухопловном сајму у Џухају, Кина је представила свој најновији и најимпресивнији беспилотни ваздухоплов — Jiutian SS-UAV, који је одмах привукао пажњу светске јавности. Овај масивни дрон, развијен од стране AVIC-а у сарадњи са компанијама Shaanxi Unmanned Equipment Technology и Haige Communications, представља нову класу беспилотних летелица способних за дуготрајне мисије и ношење ројевa мањих дронова.

Jiutian SS-UAV има максималну полетну тежину од 16 тона и распон крила од 25 метара. Поред импресивне величине, одликује га и велики домет, али и плафон лета. Његова максимална висина лета достиже 15.000 метара, а домет је до 7.000 километара, што му омогућава да извршава мисије дубоко у непријатељској територији. Летелица се разликује од постојећи, мањих летелица са значајно мањим дометом и величином “роја”. Ова летелица је опремљена модуларним „Isomerism Hive Module“ системом. Систем омогућава ношење и лансирање више мањих дронова за извиђање, електронско ратовање или прецизне ударе.

Осим тога, Jiutian је дизајниран са нагласком на стелт карактеристике. Мотор који је смештен позади смањује његов термални одраз, док употреба напредних материјала смањује радарску видљивост. Ове карактеристике, у комбинацији са вештачком интелигенцијом за управљање ројева дронова, чине га изузетно тешким за откривање и пресретање.

У стратегијском контексту, Jiutian је замишљен као платформа која ће деловати након што се успостави ваздушна надмоћ, пружајући континуирано извиђање, прецизне ударе и команду над ројевима дронова.

Укратко, Jiutian SS-UAV представља нову еру у беспилотној авијацији, комбинујући напредне технолошке карактеристике са стратешком флексибилношћу. Поново, оно најважније, на беспилотним средствима је да врше опасне задатке – без ризика по људски живот. Кинези су пионири, може се рећи и лидери, у производњи напредних беспилотних система. Нарочит акценат Кинези стављају на иновације, као што је то случај и са овом платформом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *