Izrael pomno prati dešavanja u Siriji dok su se snage sirijske vojske lojalne predsedniku Bašaru el Asadu povlačile iz Hame, drugog grada koji je Damask izgubio od opozicionih snaga za nedelju dana. Izraelski ministar odbrane Izrael Kac sastao se 5. decembra sa načelnikom Generalštaba Izraelskih odbrambenih snaga, general-pukovnikom Hercijem Halevijem, dok se situacija u Siriji brzo menjala. „Izraelska vojska prati razvoj događaja i spremna je za sve scenarije, kako ofanzivne tako i defanzivne. Izraelska vojska neće tolerisati pretnje u blizini granice između Libana i Sirije i osujetiće svaku pretnju Državi Izrael“, navodi se u saopštenju vojske.
To je drugi sastanak na visokom nivou koji je održan otkako je sirijska opoziciona teroristička grupa Hajat Tahrir al Šam (HTŠ) počela svoju brzu ofanzivu krajem novembra. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je 29. novembra razgovarao sa zvaničnicima odbrane o situaciji u Siriji. Tada je izraelski zvaničnik rekao za Ynet da situacija „ne mora nužno uticati na nas, posebno ne u kratkom roku, ali bilo kakva erozija stabilnost u susednoj zemlji takođe može uticati na nas. Čini se da i ovde postoje mogućnosti za promene.”
Sirijski režim je još više izgubio tlo pod nogama za šest dana od prve izraelske rasprave na visokom nivou. Gubitak Hame od strane režima staviće sirijske pobunjeničke snage na put ka Homsu, a zatim i Damasku ako se stanje režima dalje pogoršava. Nije jasno da li će Iran i Rusija biti u stanju da mobilišu dovoljno sredstava za podupiranje Damaska. Milicije u Iraku koje podržava Iran razmotrile su raspoređivanje u Siriji, iako su iranski državni mediji 3. decembra objavili da jedna od najmoćnijih od ovih milicija, Kataib Hezbolah, nije odlučila o pravcu delovanja. Ove milicije su pretile Izraelu u prošlosti i pokrenule su napade dronovima na Izrael tokom prošle godine.
Sirijski režim je saveznik Irana, a Teheran je decenijama krijumčario oružje Hezbolahu preko Sirije. Izraelska vojska je 3. decembra izvela vazdušni napad u Damasku „na meti predstavnika Hezbolaha u sirijskoj vojsci Salmana Nemera Jama“. Izraelska vojska je saopštila da je Jama „podržavao Hezbolah, omogućavajući šverc oružja u Liban i time ugrožavajući sirijske i libanske civile. Jama je bio ključna figura Hezbolaha koja je podržavala ove operacije. Ovaj napad je oslabio ulogu Hezbolaha u Siriji, saopštila je izraelska vojska. U drugom napadu tokom prošle nedelje, izraelska vojska je napala lokaciju na granici između Sirije i Libana koju koristi Hezbolah. „Teroristička organizacija Hezbolah, koju podržava sirijski režim, koristi lokacije civilne infrastrukture za sprovođenje terorističkih aktivnosti i krijumčarenje oružja koje se koristi protiv stanovnika Izraela“, saopštila je vojska.
Kriza u Siriji dolazi dok se Izrael i dalje suočava sa pretnjama na nekoliko frontova, iako postoji prekid vatre u Libanu i borbe u Gazi su relativno niskog intenziteta. Na primer, 5. decembra, izraelska policija i vojska uhapsili su trojicu osumnjičenih koji su učestvovali u sumnjivim akcijama u blizini izraelsko-jordanske granice. Ovaj incident dolazi nakon drugih napada, krijumčarenja i infiltracije duž jordanske granice koji su doveli do toga da Izrael poveća svoje snage i fokusira se na ovu oblast tokom prošle godine.
U međuvremenu, u južnom Libanu, izraelska vojska je saopštila da je njena 91. divizija i dalje raspoređena u Libanu, „neutrališući pretnje u toj oblasti“. Ovi napori uključuju demontažu podzemne terorističke infrastrukture i druge aktivnosti. Divizija se dva meseca borila u Libanu, otkrivajući oružje i eliminišući pripadnike Hezbolaha. Izraelska vojska kaže da jedinice raspoređene u južnom Libanu tokom prekida vatre nastavljaju da pronalaze municiju i suočavaju se sa pretnjama koje teroristi predstavljaju po granicu.