Jedina razlika između invazije 1982 i one 2006 pa i pripreme nove je u tome što umesto tenkova M-48, M-60 i Merkava Mk1 i Mk2 imamo sada samo Merakve u verzijama Mk4 Baz i Mk4M
Sve veći broj kolona oklopnih vozila pomera se na sever Izraela prema granici sa Libanom. Sve veći broj tenkova Merkava i oklopnih vozila M 113A1 je sve više . Golan se polako puni tehnikom da sve podseća kao na početak operacije “Mir za Galileju” Prvi libanski rat 1982. godine.
IDF deploying more military convoys loaded with tanks and armored vehicles to the fronts in southern Lebanon and the Golan Heights. pic.twitter.com/Nye3gBf3eZ
— Clash Report (@clashreport) June 26, 2024
Jedina razlika između invazije 1982 i one 2006 pa i pripreme nove je u tome što umesto tenkova M-48, M-60 i Merkava Mk1 i Mk2 imamo sada samo Merakve u verzijama Mk4 Baz i Mk4M. Jedan od najdugovečnijih veterana koji će krenuti put Libana je i oklopni trasporter M 113 koji je korišten u Libanu od 1982-2000, zatim 2006 i sada ponovo 2024. M113 dugo vremena je ponovo osvanuo na Golanu.
Inače od 7. oktobra Izrael je dekonzervirao i iz strateške rezerve povukao sve oklopne transportere i tenkove. Tako je u Gazi viđena i verzija Mk 3.
M 109 Doher
Među prvima put granice Libana krenule su samohodne haubice M-109 Doher. Izrael ih ima u operativnoj upotrebi samo 290 od ukupno 429 koliko ih je bilo 2008. godine u operativnoj upotrebi. Ove haubice su upotrebljene bile u Prvom libanskom ratu. Korištene su bile kao sredstvo za podršku oklopnih i mehanizovanih snaga . U Libanu izraelska artiljerija počela je primenu direktne vatre posebno u bici za Bejrut, sa kojim su gađane zgrade, bunkeri i tačke otpora umesto da se koriste tenkovske granate HESH kojima su gađane zgrade i kuće. Tenkovima velika prepreka bila je elevacija koja je u borbama u naseljima ključna. Jedan od ključnih problema je snabdevanje sa aritljerijskim granatama jer su libanske milicije često pravili zasede izraelskim linijama snabdevanja artiljerijskim granatama. Zbog toga Izraelci su došli na ideju da svaki tenk iza sebe vuče poluprikolicu “Artrail” u kome se prevozilo dodatnih 44 artiljerijske granate.
Tenk Merkava Mk4/Mk4Baz/Mk4M
Ovaj tenk koji predstavlja izraelski ponos imao je upravo u Libanu 1982 borbenu premijeru. Obeležio je sukob sve do 2000 godine, a onda pakao Drugog libanskog rata 2006 u Vadi Salukiju posle 35 godina skinuo je sa to tenka oreol i mit o neuništivosti kada je u jednom danu IDF ostao bez 55 tenkova. Posleratnom analizom uočeno je da je glavni krivac loša taktika i nedovoljna obučenost tenkovskih posada koji umesto na poligonu provodili su vreme u beskonačnim patrolama oko Gaze i na granici sa Libanom.
Tog 7. oktobra 2023. kad su Hamasovci provalili žičanu ogradu na granici opet je uočeno da niko nikave pouke iz Gaze nije izvukao. Opet smo videli tenkove koji gore koje pogađa “Jasin” Hamasova verzija popularnog RPG-ovca. Muke tenkovskih posada merkava su bile velike, posebno što su Hamasovci pronašli taktiku da izađu na kraj sa sistemom aktivne zaštite Trofi.
Kolone Merakva sada posle skoro 18 godina ponovo su krenule na Liban. Ako dođe do upada on će biti u dva smera jedan direktni i drugi bočni sa Golanske visoravni s tim da će Izraelci morati da štite i svoj bok od udara Pasdarana iz pravca Sirije Kunterije.
Ovaj put Izraelcima veliki problem biće i borci Hezbolaha koji su se prekalili u Siriji od 2013 do 2018 godine koji su naučili urbanu borbu, sve loše osobine tenkova, i utkali znanje iz sukoba i pobede 2006 godine. Ono što je najgore jeste da će Izrael morati da poveća broj angažovanih vojnika na pola miliona, sa rezervistima ta cifra bi se mogla povećati na 700.000. Broj angažovanih tenkova bio bi sigurno više od 500. Ti tenkovi suočiće se sa uskim vijugavim putevima, klancima, manjim brdima koji imaju idealnu poziciju. SUV i prikazivač situacije na terenu postaju nabitniji izvor informacija i međusobnog obaveštavanja. Ono što je viljivo na snimcima sa Golana i granice sa Libanom je i antidronovska zaštita koja će izraelskim tenkistima biti preko potrebna s obziroma da hezbolah raspolaže paletom dronova kamikaza svojih i iranskog porekla
M113A1 Zelda
Osim 1973 ovi oklopni transporteri su pravi veterani po upotrebi korišteni su bili i u Prvom i Drugom libanskom ratu, skoro u svim intervencijama u Gazi u čak tri Intifade, na Zapadnoj obali.
U izraelskoj verziji radi se o oklopnim transporterima M113A1 koji su za vreme Prvo libanskog rata sredinom 1980 tih dobili bili reaktivni oklop “Toga”. Izraelsko ime za ove guseničare bilo je “Zelda”.Ovi oklopni transporteri osim u klasičnoj verziji sa teškim mitraljezom brovin kalibra 12,7 mm bili su napružani i getlingovim topom Vulkan, protivoklopnim raketam TOW. Na osnovu iskustva primene iz Gaze put Libana su krenuli i robotizovani oklopni transporteri M 113. Neki od ovih robotizovanih oklopnih transportera opremljeni su daljinski upravljivim mirtaljezima kalibra 12,7 mm ili topovima kalibra 30 mm, ali i protivoklopnim naoružanjem. Sa njima se upravlja daljinskim putem.