Гостујући амерички изасланик Амос Хохштајн рекао је да су израелске снаге почеле у понедељак да се повлаче из пограничног града на југу Либана на више од пола пута до крхког примирја између Израела и Хезболаха.
То је друго такво повлачење од примирја 27. новембра, а дошло је након што су мировне снаге Уједињених нација и либански премијер крајем прошлог месеца позвали израелску војску да убрза своје повлачење са југа Либана.
„Израелска војска започела је своје повлачење из Накуре… и данас назад у сам Израел, јужно од плаве линије“, рекао је Хохштајн новинарима, мислећи на границу између две земље коју су означиле УН.
„Ово повлачење ће се наставити све док све израелске снаге не буду у потпуности изашле из Либана, и док либанска војска не настави да се распоређује на југу и све до Плаве линије“, додао је он након састанка са председником парламента Набихом Беријем, савезником покрета Хезболах који подржава Иран.
Накура је такође посетио команду мировне мисије UNIFIL.
Израел је у септембру појачао своју кампању бомбардовања и касније послао трупе у Либан након скоро годину дана размене прекограничне ватре коју је покренуо Хезболах због рата у Гази.
Хезболах треба да повуче своје снаге северно од реке Литани – око 30 километара (20 миља) од границе – и да демонтира сву преосталу војну инфраструктуру на југу.
Израелски министар одбране Израел Кац оптужио је у недељу Хезболах да се није повукао „иза реке Литани” како је предвиђено и да није испунио друге услове примирја, након што је Хезболах оптужио Израел за кршење.
Приликом своје прве посете Либану од ступања на снагу примирја у чијем је посредовању помогао, Хохштајн је такође позвао на политички консензус у Либану уочи председничких избора касније ове недеље.
Либан је без председника више од две године усред огорчених подела између Хезболаха и његових противника.
“Ово су критична времена за Либан… не само да примени овај споразум, већ да постигне политички консензус, да се фокусира на Либан за Либан“, рекао је он уочи гласања у четвртак.
„Ово је прилика… да се заиста фокусирамо на обнову економије“, на спровођење „реформи које ће омогућити улагања и враћање земље економском расту и просперитету за све“, додао је Хохштајн.