Izraelska komanda nastavlja pripreme za kopnenu fazu operacije u Pojasu Gaze. Istovremeno, izraelski avioni nastavljaju sa vazdušnim napadima. Prema zvaničnoj verziji izraelskog vojno-političkog rukovodstva, uništavaju se samo objekti grupe Hamas. Međutim, slike iz Gaze pokazuju da je bombardovanje metodom tepiha. Desetine blokova gusto naseljene enklave pretvorene su u prašinu i gomile šuta.
Postoje izveštaji da izraelski specijalisti u realnom vremenu, koristeći satelitske podatke i podatke iz izviđačkih dronova, kreiraju 3D model reljefa kvartova Gaze posle razaranja od bombi i raketa. Ovo je neophodno kako bi izraelske kopnene snage pred sobom imale stvarne karte područja, a ne one koje su bile pre bombardovanja. Na primer, to može omogućiti izraelskim oklopnim vozilima da aktivnije manevrišu u uslovima urbanih ruševina, kako ne bi završili u zamci koju je napravila izraelska borbena avijacija bombardovanjem.
Iz očiglednih razloga, prolazak tenkova Merkava i druge vojne opreme izraelske vojske kroz ruševine i kroz područja koja još nisu uništena bombardovanjem povezan je sa ogromnim rizicima. U tom pogledu, izraelska komanda mora da reši težak problem. Već ih kritikuju da gube previše vremena, a ovo vreme bi moglo da pomogne Hamasu da izgradi odbranu, minira glavne pravce mogućeg napada i pretvori, kako je Hamas rekao, „svaki kamen u strelca“. Međutim, ako komanda pokuša da uštedi vreme i ubaci pešadiju uz podršku oklopnih vozila u guste objekte, koji se takođe delimično pretvaraju u gomile metala, betona i građevinskog otpada, onda posledice mogu biti nepredvidive. Stoga komanda izraelske vojske pokušava da traži sredinu, bez forsiranja događaja, ali i bez odlaganja početka kopnenog dela operacije Gvozdeni mačevi na neodređeno vreme.