Израелска борбена авијација у среду увече по први пут у нападу на циљеве Хеуболаха на југу Либана уз сами гранични појас са Израелом употребила је крстареће ракете AGM-142 Popeye које могу да се лансирају и са авиона и са подморница.
Камере које снимају сукоб на северу Израела наводно су забележили лет крстареће ракете AGM-142 Popeye.
#BREAKING: #Israel Air Force continues its airstrikes at #Hezbollah targets in southern #Lebanon tonight. This one appears to be an AGM-142 Popeye air-to-surface missile. pic.twitter.com/711p0Hbp7j
— Babak Taghvaee – The Crisis Watch (@BabakTaghvaee1) November 8, 2023
Крстарећа ракета Попај турбо АГМ-142
Највећи ослоноац после борбених авиона Израела су крстареће ракете AGM-142 Popeye и Popeye turbo лансиране са израелских подморница класе Делфин.
У израелску употребу ушла је прво као ракета ваздух-земља, да би каснијим усавршавањем постојеће платформе добили крстарећу ракету домета 1500 км. Ракета је дефинисана и развијена усавршавање постојеће платформе чиме су избегнути значајни трошкови после одбијања Aмериканаца да продају крстареће ракете БГМ-109 томахавк који се лансира са бродова и подморница.
Технолошка основа система Popeye познат под називом Попај 2 домета 150 км послужила је за развој крстарећг пројектила продужењем основне варијанте ракете ставрањем простора да се искористи додатна количина горива.
Пројектил је први пут тестиран маја 2000. године у највећој тајности када је лансиран са подморнице класе Делфин. У исто време Израел је обавестио јавност да поседује бојеву главу тежине 200 кг која садржи 6 кг плутонијум који се може интегрисати у погодну ракетну платформу.
Пројектил са оваком интегрисаном бојевом главом тестиран је 2002 године чиме је званично проглашење добијања крстарећег пројектила домета 1.500 км.