Ministar odbrane Izraela je upozorio na „snažnu operaciju u bliskoj budućnosti u Rafi i drugim mestima širom Gaze“.
Izrael je u nedelju zatvorio svoj glavni prelaz za preko potrebnu humanitarnu pomoć Gazi, pošto su Hamasovi militanti izveli napad na isti, ranivši nekoliko Izraelaca.
Ministar odbrane Izraela je upozorio na “snažnu operaciju u bliskoj budućnosti u Rafi i drugim mestima širom Gaze”.
Napad je zadao teške udarce tekućim naporima za prekid vatre u Kairu uz posredovanje Egipta i Katara posle prijavljenih znakova napretka.
Izrael nije poslao delegaciju na pregovore, za razliku od Hamasa, a ministar odbrane Joav Galan je rekao da „vidimo znake da Hamas ne namerava da ide ni na kakav sporazum“.
Premijer Benjamin Netanjahu, pod pritiskom tvrdolinijaša u svojoj vladi, nastavio je da smanjuje očekivanja za sporazum o prekidu vatre, nazivajući zahteve militantne grupe Hamas “ekstremnim“, uključujući povlačenje izraelskih snaga iz Gaze i prekid rata.
To bi bilo jednako predaji nakon napada Hamasa 7. oktobra koji je pokrenuo rat, rekao je Netanjahu.
Umesto toga, njegova vlada je ponovo obećala da će nastaviti sa vojnom operacijom u Rafi, najjužnijem gradu Gaze na granici sa Egiptom, gde više od polovine od 2,3 miliona stanovnika Gaze sada traži zaklon od izraelskih napada.
Rafa je ključna ulazna tačka za pomoć.
Kerem Šalom, sada zatvoreni prelaz, je drugi po važnosti u Gazi
Izraelska vojska je izvestila da je 10 projektila ispaljeno na prelazu i rekla je da su njeni borbeni avioni kasnije pogodili lanser.
Hamas je rekao da je gađao izraelske vojnike u toj oblasti. Izraelski TV kanal Channel 12 saopštio je da je 10 ljudi ranjeno, od kojih tri teže. Nije jasno koliko dugo će prelaz biti zatvoren.
Napad je usliedio ubrzo nakon što je šef Svetskog programa za hranu UN izjavio da je “potpuna glad” u teško pogođenoj severnoj Gazi, što je jedno od najistaknutijih upozorenja o ograničenjima hrane i druge pomoći koja ulazi na teritoriju.
Komentari nisu bili zvanična deklaracija o gladi.
Ogromne humanitarne potrebe Gaze dodatno su pritiskale pregovore o prekidu vatre.
Zvaničnici Egipta i Hamasa rekli su da sporazum o kojem se raspravlja poziva na produženu pauzu u borbama u zamenu za oslobađanje izraelskih talaca koje drži Hamas.
Međutim, strane su i dalje u sporu oko toga da li bi sporazum uključivao prekid rata i potpuno povlačenje izraelskih trupa iz Gaze.
Netanjahu je rekao da je Izrael pokazao spremnost da napravi ustupke, ali je rekao da će „nastaviti borbu dok se ne ostvare svi njegovi ciljevi“.
To uključuje i navedeni cilj slamanja Hamasa.
Izrael kaže da mora da cilja Rafa kako bi udario preostale borce uprkos upozorenjima SAD i drugih o opasnosti za civile.
U kasnijim napomenama za izraelski godišnji dan sećanja na holokaust, gospodin Netanjahu je dodao: „Branićemo se na svaki način. Pobedićemo naše neprijatelje i obezbedićemo našu bezbednost, u pojasu Gaze, na libanskoj granici, svuda”.
U prekograničnom napadu Hamasa 7. oktobra ubijeno je oko 1.200 ljudi, a 250 je uzeo taoce.
Izrael kaže da militanti i dalje drže oko 100 talaca i posmrtne ostatke više od 30 drugih.
Gospodin Netanjahu je pod sve većim pritiskom porodica nekih talaca da sklope dogovor o okončanju rata i oslobađanju talaca.Izraelska vazdušna i kopnena ofanziva ubila je više od 34.500 ljudi, prema palestinskim zdravstvenim zvaničnicima, koji ne prave razliku između civila i boraca, ali kažu da žene i deca čine većinu ubijenih.
Izrael krivi Hamas za smrt civila, optužujući ga da se nalazi u stambenim i javnim prostorima. Izraelska vojska saopštila je da je ubila 13.000 militanata, a da nije pružila dokaze koji potkrepljuju tu tvrdnju.