ИЗРАЕЛ ТРЕЋИ ЛИБАНСКИ РАТ НАЗВАО ОПЕРАЦИЈА “СЕВЕРНА СТРЕЛА

Операција протверивања Хезболаха и његово уништење названо је операција “Северна стрела” и обухвата југ Либана до реке Литани, и комплетан исток Либана све до сиријско-либанске границе.

Начелник здруженог генералштаба израелске армије генерал пуковник Херци Халеви, коју медији у Србији воле да зову АЈДИФ обелоданио је назив операције изралеске војске на југу Либана.

Операција протверивања Хезболаха и његово уништење у јужном Либану названо је операција “Северна стрела” и обухвата југ Либана до реке Литани, и комплетан исток Либана од тромеђе Сирије, Израела и Либана све до сиријско-либанске границе.

Оно што је трајало годину дана спорадични ракетни баражни окршаји су ексалирали у последња два дана у масовне ваздушне нападе који се мере десетинама изведених у једном дану.

Према подацима Министарства здравља Либана у масовном бомбардовању вођеним и ласерским бомбама које избацују борбени авиони Ф-16И Суфа и Ф-15И Ра ам страдало је само у понедељак 23. септембра 2024 године од раних јутарњих до раних вечерњих сати чак 492 мртвих и 1.645 рањених. Ово је до сада највећа бројка страдалих цивила која је већа од систематког бомбардовања Газе, а ова броја премашила је број погинулих и рањених Либанаца још од Другог либанског рата јул/август 2006 године

Са југа Либана према Бејруту у току је масовни егзодус цивила. У току су масовне евакуације из јужног Либана, као и из долине Бека на истоку, настављају се у ноћ са хиљадама аутомобила заглављених на путевима широм земље, док покушавају да крену на северозапад и даље од Хаоса.

Куриозитет је што скоро 11 година од почетка грађанског рата у Сирији сада избеглице беже из Либана у Сирију, док је то раније било обратно, када је чак 7 милиона грађана Сирије нашло спас од рата у Либану.

На прелазима између Сирије и Либана у Ал-Кусаиру и на прелазу Јдеидет Иабоус „Ал-Масна“ долази до великих загушења због доласка погођених либанских породица у Сирију.

Они који нису могли да умакну посебно муслимани сунити и шити су нашли спас у хришћанским црквама које су отвориле своја врата за уточиште оних којима су домови разорени.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *