IZRAEL IZVEO NOVE VAZDUŠNE NAPADE NA LIBAN

Izraelska vojska je u ponedeljak pokrenula vazdušne napade širom Libana, izazvavši eksplozije širom zemlje i ubivši najmanje 31 osobu, dok se činilo da se izraelski lideri približavaju dogovoru o prekidu vatre sa grupom Hezbolah.

Izraelski napadi pogodili su komercijalne i stambene zgrade u Bejrutu, kao i u lučkom gradu Tir. Vojni zvaničnici rekli su da su gađali područja poznata kao uporišta Hezbolaha. Oni su izdali naredbe za evakuaciju za južna predgrađa Bejruta, a napadi su se dogodili širom grada, uključujući nekoliko metara od baze libanske policije i najvećeg gradskog javnog parka.

Napad je usledio kada su zvaničnici nagovestili da se približavaju sporazumu o prekidu vatre, dok se bezbednosni kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanjahua spremao da razgovara o ponudi na stolu.

Ogromne eksplozije osvetlile su nebo Libana narandžastim bljeskovima, odašivši velike oblake dima u vazduh dok su izraelski vazdušni napadi izvedeni po južnom predgrađu Bejruta. Eksplozije su oštetile zgrade i ostavile razbijeno staklo i krhotine razbacane po obližnjim ulicama. Nema prijavljenih žrtava nakon što su mnogi stanovnici pobegli sa gađanih lokacija.

Neki od napada su se dogodili u blizini centralnog Bejruta i u blizini hrišćanskih naselja i drugih ciljeva za koje je Izrael izdao upozorenja o evakuaciji, uključujući provincije Tir i Nabatija. Izraelski vazdušni napadi su bez upozorenja pogodili i severoistočni region Balbek-Hermel.

Ministarstvo zdravlja Libana saopštilo je da je 26 osoba ubijeno u južnom Libanu, četiri u istočnoj provinciji Balbek-Hermel i jedna u Šuvajfatu, kvartu u južnom predgrađu Bejruta koji u ponedeljak nije bio podvrgnut upozorenjima o evakuaciji.

Pogibije su povećale ukupan broj poginulih na 3.768 u Libanu tokom 13 meseci rata između Izraela i Hezbolaha i skoro dva meseca otkako je Izrael započeo svoju kopnenu invaziju. Mnogi od ubijenih od početka rata između Izraela i Hizbolaha bili su civili, a zdravstveni zvaničnici rekli su da su neka od pronađenih tela toliko stradala da će biti potrebno testiranje DNK da bi se potvrdio njihov identitet.

Izrael kaže da je ubio više od 2.000 pripadnika Hezbolaha. Ministarstvo zdravlja Libana kaže da je rat raselio 1,2 miliona ljudi.

Izraelske kopnene snage izvršile su invaziju na južni Liban početkom oktobra, nailazeći na jak otpor u uskom pojasu zemlje duž granice. Vojska je ranije razmenjivala napade preko granice sa Hezbolahom, grupom koju podržava Iran i koja je počela da ispaljuje rakete na Izrael dan nakon što je prošle godine počeo rat u Gazi.

Libanski političari osudili su tekuće vazdušne napade i rekli da ometaju pregovore o prekidu vatre koje vode SAD. Zamenik predsednika parlamenta ove zemlje optužio je Izrael da pojačava svoje bombardovanje kako bi izvršio pritisak na Liban da učini ustupke u indirektnim pregovorima o prekidu vatre sa Hezbolahom.

Elijas Busab, saveznik grupe, rekao je da se pritisak povećao jer smo „blizu časa koji je odlučujući u pogledu postizanja primirja“.

Izraelski zvaničnici su izrazili sličan optimizam u pogledu izgleda za prekid vatre. Majkl Hercog, ambasador Izraela u Vašingtonu, ranije tokom dana rekao je radiju izraelske vojske da nekoliko tačaka tek treba da se finalizira. Iako bi bilo koji dogovor zahtevao saglasnost vlade, Hercog je rekao da su Izrael i Hezbolah „bliski dogovoru“.

To se može dogoditi za nekoliko dana“, rekao je on.

Izraelski zvaničnici rekli su da su strane blizu sporazuma koji bi uključivao povlačenje izraelskih snaga iz južnog Libana i povlačenje boraca Hezbolaha sa izraelske granice. Ali ostaje nekoliko problema.

Dva izraelska zvaničnika izjavila su za Associated Press da je Netanjahuov kabinet za bezbednost zakazao sastanak za utorak, ali su rekli da ostaje nejasno da li će kabinet glasati za odobrenje sporazuma. Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti jer su razgovarali o internim razmatranjima.

Deni Danon, izraelski ambasador u UN, rekao je novinarima da očekuje da će sporazum o prekidu vatre sa Hezbolahom imati faze i da će o njemu lideri razgovarati u ponedeljak ili utorak. Ipak, upozorio je, “to se neće dogoditi preko noći.”

Nakon što su prethodne nade o prekidu vatre propale, američki zvaničnici su upozorili da pregovori još nisu završeni i napomenuli da bi moglo doći do zastoja u poslednjem trenutku koji ili odlažu ili unište sporazum.

Ništa nije urađeno dok se sve ne uradi“, rekao je portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *