Иран је у петак почео да евакуише своје војне команданте и људство из Сирије, према регионалним званичницима и три иранска званичника, у знак неспособности Ирана да помогне председнику Башару Асаду да остане на власти док се суочава са поновном побуњеничком офанзивом.
Међу онима који су евакуисани у суседни Ирак и Либан били су највиши команданти моћних иранских снага Кудс, спољног огранка Револуционарне гарде (КИРГ), рекли су званичници.
Овај потез је сигнализирао изузетан заокрет за Асада, чију је владу Иран подржавао током тринаестогодишњег грађанског рата у Сирији, и за Иран, који је користио Сирију као кључни пут за снабдевање оружјем Хезболаха у Либану.
Људство Револуционарне гарде, неки чланови иранског дипломатског особља, њихове породице и ирански цивили су такође били евакуисани, према иранским званичницима, од којих су двојица припадници гарде, и регионални званичници. Иранци су почели да напуштају Сирију у петак ујутро, рекли су званичници, говорећи под условом анонимности како би разговарали о осетљивом питању.
Евакуације су наређене у иранској амбасади у Дамаску, као и у базама Револуционарне гарде, саопштили су ирански и регионални званичници. Најмање део особља амбасаде је отишао.
Неки одлазе авионом у Техеран, главни град, док други одлазе копненим путевима за Либан, Ирак и сиријску луку Латакију, рекли су званичници.
„Иран почиње да евакуише своје снаге и војнике јер не можемо да се боримо као саветодавна и помоћна снага ако сама сиријска војска не жели да се бори“, рекао је у телефонском разговору Мехди Рахмати, истакнути ирански аналитичар који саветује званичнике о регионалној стратегији. интервју.
„Суштина“, додао је он, „је да је Иран схватио да тренутно не може да управља ситуацијом у Сирији ниједном војном операцијом, а ова опција је искључена“.
Уз Русију, Иран је био најмоћнији присталица сиријске владе, шаљући саветнике и команданте у базе и линије фронта и подржавајући милиције.
Такође је распоредио десетине хиљада бораца добровољаца, укључујући Иранце, Авганистанце и пакистанске шије, да бране владу и да поврате територију од терористичке групе Исламска држава на врхунцу грађанског рата у Сирији. Неке од иранских снага, укључујући авганистанску бригаду Фатемијун, остале су у Сирији у војним базама којима је управљао Иран; у петак су такође били пребачени у Дамаск и Латакију, упориште Асадове владе, рекли су ирански званичници. На видео снимку објављеном на порталу повезаним са Револуционарном гардом се види како Фатемијун у униформи налази уточиште у светилишту Сеиед Заинаб у близини Дамаска.
Изненадна офанзива побуњеничке коалиције драматично је променила слику грађанског рата, који је Асад водио, и иранску контролу над неким од територије Сирије. За нешто више од недељу дана, побуњеници су прошли кроз велике градове као што су Алепо и Хама, заузели делове територије у четири провинције и кренули ка главном граду Сирије, Дамаску.Ирански званичници рекли су да су два највиша генерала иранских снага Кудс, распоређена да саветују сиријску војску, побегла у Ирак пошто су различите побуњеничке групе у петак заузеле Хомс и Деир ел Зур.
„Сирија је на ивици колапса, а ми мирно гледамо“, рекао је Ахмад Надери, члан иранског парламента у објави на друштвеним мрежама у петак. Он је додао да ће Иран, ако падне Дамаск, изгубити и власт у Ираку и Либану. , рекавши: „Не разумем разлог за ово нечињење, али шта год да је, није добро за нашу земљу.“
Побуњеничка офанзива дошла је у тренутку релативне слабости троје најважнијих присталица Сирије. Способност Ирана да помогне смањена је његовим сукобом са Израелом; Руска војска је уништена њеном инвазијом на Украјину; а Хезболах, који је раније снабдевао борце за помоћ Асадовој влади у борби против групе Исламска држава, тешко је погођен сопственим ратом са Израелом.
Пад веће територије у руке побуњеничким снагама, које предводи исламистичка група Хајат Тахрир ал Шам, такође би могао да угрози способност Ирана да снабдева оружјем и саветницима Асадов режим или Хезболах.
Ирански министар спољних послова Абас Арагчи отпутовао је ове недеље у Дамаск, састао се са Асадом и обећао пуну подршку Ирана.
Али у Багдаду у петак, изгледа да је дао више двосмислену изјаву. „Ми нисмо гатаре“, рекао је он у интервјуу за ирачку телевизију. „Шта год је Божја воља, десиће се, али отпор ће испунити своју дужност“.
kakva li ce tek tu nestabilnost da se uspostavi, na toj teritoriji…
…
ovi Ameri su majstori ….
…