Иван Анушић, актуелни хрватски министар одбране 15. јануара 2024 у хрватском сабору одговарао на питање једног од посланика о материјалном стандарду и повратку Хрватске војске у Бели Манастир.
Том приликом Анушић је изјавио да је пројекат повратска Хрватске војске у Бели Манастир започео и да се планира његов завршетак крајем децембра 2026.
“Реч је о 650 до 850 војника из једног механизованог батаљона, који ће се вратити у касарну у Барањи. То је веома битно из неколико разлога. Први, безбедносни разлози и близина границе са којом имамо доста проблема када говоримо и о емигрантима и безбедносним изазовима, који су у овој данашњој геополитичкој ситуацији јасно дефинисани. Друго је демографија, јер је Барања једно од подручја које је демографски страдало у протеклих двадесетак година и дефинитивно ће хрватски војници који ће тамо живети и радити користити и у демографском смислу и Белом Манастиру и Барањи и Осјечкој-барањској жупанији, а и целом истоку Хрватске. Наравно ту је и економски аспект. Укупна вредност тог пројекта је око 28 милиона евра, а пројекат ће до краја 2026. бити у потпуности завршен”, рекао је Анушић.
То ће значити заправо да ће новопристигла борбена возила пешадије Бредли, која су била планирана за Нашице, бити пребачена у Бели Манастир на тромеђу Мађарске, Србије и Хрватске.
О томе је известила и Балканска безбедносна мрежа у свом тексту да ће заправо механизовани батаљон “Соколови”, који баштини традицију 5. Гардијске бригаде истоимених “Соколова”, а који је наоружан са борбеним возилима пешадије БВП М-80А који су наслеђе бивше ЈНА, односно 32. Вараждинског корупуса који се предао средином септембра 1991.
Управо овај механизовани батаљон када буде завршен генерални ремонт Бредлија биће попуњен тим борбеним возилима пешадије и послат у Бели Манастир. Иначе Нашице су пре ове одлуке владе Андреја Пленковића заправо биле место где ће бити Бредлији распоређени.
Исто тако 2026. се поклапа са тим плановима, независно од повратка Хрватске војске у Бели Манастир.
У МОРХ-у за Вечерњи лист наглашавају да је долазак Оружаних снага РХ у Бели Манастир веома важан у одбрамбеном и безбедносном смислу будући да на подручју Барање тренутно не постоји ни један активни војни објекат. Напомињу и да касарна Бели Манастир је уз сам државни пут Д7 Осијек-Бели Манастир-Граница са Мађарском, због чега ће бити најближа веза са нашим снагама које су део здружених снага НАТО смештених у Мађарској
Структура новог механизованог батаљона
,Хрватска се 2016. године, такође обавезала да ће уз постојећу Гардијски оклопно механизовани батаљон и гардијску механизовану бригаду формирати још једну једницу која ће бити механизована и састављена од 60 борбених возила пешадије Бредли М2А2 ОДС.
По својој структури ова једнициа састојаће се од: три средња механизована батаљона опремљена борбеним возилима точкашима и тешки механизовани батаљон опремљен борбеним возилима пешадије гусеничарима, која би требала да појача способност заштите суверенитета и територијалне целовитости Републике Хрватске, са значајним доприносом колективној безбедности у оквиру НАТО савеза.
За њу се верује да је у питању наменски организована формација за учешће у НАТО операцијама, којој ће се по потреби придавати друге формације ранга батаљона и тиме створити услови за фомрирање борбене групе механизоване пешадије.Хрватска је чланством у НАТО савезу преузела обавезе да до 2026. формира средњу пешадијску бригаду, што захтева одговарајућу опрему за копнену војску.
Хрватска војска у свом саставу има 126 борбених возила пешадије точкаша Патрија, а 30 додатних како је званично наведено потребно је за постизање циљева и способности у оквиру НАТО и опремање дела будуће средње пешадијске бригаде, што ће бити комбиновано увезивањем борбених возила пешадије Бредли М2А2 ОДС и точкаша Патрија АМВ. Нових 30 патриа биће у различитим верзијама и то седам опремљеним са даљински управљовм куполом, која ће имати митраљез калибра 12,7 мм или топ калибра 30 мм и лансер за ракете спике, али интересантно да ће неке бити претворене у медицинска и инжењеријска возила.
Набавка противоклопних ракета СПИКЕ односи се нова возила ПАТРИА који ће бити опремљени тим системом.сим борбених возила пешадије точкаша и гусеничара за седњу пешадијску бригаду биће потребна и набавка неборбених возила, затим пушкомитраљеза, друге војне опреме и изградња инфраструктуре пре севга смештајних капацитета за технику, али и за људе. Оно што је познато за сада јесте да ће она бити стационирана у Славонији.
Иначе пророчки о овоме говрио је и Бошко Јовановић пре пар месеци за Телевизију Фронт. Његову изјаву о Бредлијима на граници са Србијом преносимо у целости:
Хрватска формира нову бригаду, она ће да има 30 Патрија које производи Ђуро Ђаковић из Славонског Брода. Та оклопна возила биће делимично наоружане ДУБС станицом од 12,7 мм коју већ имају, то је норвешки Консберг- Протецтор 191, делимично ће да имају Елбитову куполу са топом 30 мм и противоклопним ракетама СПИКЕ ЛР домета 5 км. Наравно ту је и 62 Бредлија који ће да имају америчку противоклопну ракету ТОW , док ће 22 Бредлија бити кориштена за резервне делове. Невоља је што ће да то стоји у Славонији, где већ стоји инжењеријска чета, која напроисто нема логичног разлога да тамо стоји, сем ако не жели да пређе Дунав. Све Патрије које поседује Хрватска имају амфибијске способности и могу да плове брзином 10 км на сат. Неки кажу да наш Лазар нема амфибијске способности, а Патрија има. Нема не требају амфибијске способности јер не постоји ниједна река коју би морали да прелазимо, пошто је концепт Војске Србије дубоко одбрамбени, а не нападни онда Лазар није осмишљен са амфибијским способностима. Суштина је у томе да ми као одговор на милитиризацију Славоније треба да повећамо наше снаге на територији Војводине. У сваком случају на ову бригаду како је структуисана ми треба да одговоримо формирањем још 2 бригаде. Ми тренутно на северу имамо 1. бригаду која је растегнута на целу Војводину. Ми треба да хитно формирамо по још две бригаде у Банату и Бачкој, као и да на северу формирамо још једну артиљеријску бригаду
Da li smijemo u hrvatskoj otvoriti prozor na kući na istočnoj strani, da ne bi smetali Srbiji?