Hrvatska će u narednom periodu nastaviti da naoružava Ukrajinu, a u ime toga kao zamenu od Francuske će dobiti odgovarajući PVO sistem.
Prema još uvek nezvaničnim informacijama Hrvatska će do kraja aprila meseca predati svoje PVO sisteme za male visine “Strijela 10 CRO” i sa pripadajućim raketama u verziji 9M37 od kojih su neke modifikovane, a u zamenu za pokrivanje PVO sistema od Francuske će biti dobijena za sada nepoznata količina sličnog PVO sistema Crotale NG (New Generation).
Odluka o prebacivanju ovih PVO sistema koji su nastali za vreme građanskog rata u Hrvatskoj kada je pancirnog lima- za laka oklopna vozila BOV varen na šasiju kamiona TAM-150.
Ukupno je izrađeno 6 sistemau periodu od 1992-1999. godine, kada je raskinut ugovor i proizvodnja zaustavnjena.
Prvi sistem izrađen je 1992 godine na šasiji kamiona TAM-150 koji je pronađen u kasarni Jastrebarsko. Ta Strela imala je optučki nišan, nije imala radar , TV kameru, centralni računar, komandira.
Drugo vozilo izrađeno je 1994 i bilo je identično kao i prvi sistem.
Treći sistem koji je nosio oznaku A1 izrađen je 1995 godine imao je radar, TV kameru, Centralni računar, računar komandira. Četvrti koji je nosio oznaku A1 izrađen je 1997, peti je izrađen 1998 i šesti 1999 godine.
Oni napravljeni od delova za raketni sistem Strela -10J koja je trebala da bude na šasiji BVP M-80A u porduženoj verziji pod imenom Sava. Pošto je Strela 10J na guseničnom vozilu ostalo u okviru ŠC OMJ Petar Drapšin u Banjaluci od komponenti koje su ostale u Hrvatskoj sklepan raketni sistem koji zajedno sa raketnim sistemom Strela-10M3 (RS-SA-13 Gopher) činio kičmu PVO Hrvatske zajedno sa topovima M-55 kalibra 20 mm na sistemu BOV-3, Strela 2M i Bofors L-70 kalibra 40 mm.
Prema podacima iz Military Balance, Hrvatska u naoružanju ima 9 raketnih sistema tipa Strela i to: 3 u verziji 9K35 Strela-10M3 (RS-SA-13
Gopher) i 6 tipa 9K35 Strela-10CRO
Navodno sa ovim raketnim sistemima Ukrajini će biti isporučeno više od 600 raketa 9M37M za obaranje dronova, dronova kamikaza i helikopterata i krstarećih raketa.
Na jedan sistem idu 4 rakete u kontejneru okačene na sam lanser i četiri rakete u rezervi. Ukupno osam raketa na jedan PVO sistem. Jednu raketnu bateriju čini oklopno vozilo-točkaš, radarski uređaj i lanser.
Posadu čine: vozač, komadnir i operater.
Sistem je u potpunosti automatizovan od pripreme, obrade do lansiranja rakete.Raketni lanser čini kabina operatora, centralni računar, lanser i raketa.
Laner koristi sledeće tipove raketa: 9M33, 9M33M, 9M37. U pitanju si IC navođene rakete sa povećanom otpornošću na ometanje. Težina bojeve glave je 2 kg, a brzina je 2 maha. Raketni lanser može da gađa ciljeve na visinama od 25 m do 3 km i na daljinama do 5 km.
Vreme reakcije sistema od otkrivanja cilja do lansiranja rakete je minimum 6 sekundi.
Za uzvrat dobice kindzal od rusije kroz cev
Ustase ko ustase uvek u pogresnom pravcu
Srbi navijaju za istočnjačke mongoloidne horde ccc zato nam i ide ovako dobro
Šta bi sa Prebegom jel se ponovo živ vratio uUkrajinu.
Hrvati, jadni, bedni a večite jajare.
O cemu li razmisljaju politicari u malim Srednje-Evropskim drzavama kad se ovako zameraju najvecoj sili u Evropi – Rusiji? Kad se sve zavrsi, svaki od predstavnika tih zemalja ce se pravdati Rusima. Morali smo, Amerikanci su nas terali, i tako dalje..