Египатски војни извори су наводно потврдили да је египатско ваздухопловство набавило кинески систем противваздушне одбране великог домета HQ-9B, обезбеђујући нову кичму за раније веома ограничену мрежу ракета земља-ваздух са потенцијално трансформативним утицајем на баланс снага у ваздуху између земље и потенцијалних противника.
Иако је раније објављено да је Египат набавио руски систем С-300В4 средином 2010-их, то никада није у потпуности потврђено, са више извештаја који указују да је систем смештен у складиште због претњи Запада да ће увести економске санкције Каиру. Неизвесност у вези са набавком С-300 и мали обим пријављене поруџбине, чине набавку HQ-9B трансформативним развојем за египатску противваздушну одбрану, која се раније у великој мери ослањала на застареле системе из ере Вијетнамског рата, као што су совјетски С-75 и С-125, подржан руским системима кратког и средњег домета Тор-М2 и БуК-М2 набављеним 2010. године. Способност чак и система противваздушне одбране средњег и дугог домета из касног хладног рата да изазову озбиљне компликације модерним ваздухопловним снагама недавно је наглашена ефективном употребом система као што је С-300ПС/ПТ у Украјини да ограничи способност руског ваздухопловства да обликује текуће ратне напоре. Ово је повећало привлачност набавке модернијих еквивалената системима за земље које се суочавају са потенцијалним противницима са већим способностима за ратовање из ваздуха.
HQ-9B је стекао све већу привлачност на извозним тржиштима, са продајом у Туркменистан, Узбекистан и Пакистан, при чему су прва два одабрала систем у односу на конкурентске руске алтернативе да наследе С-200 из совјетске ере у свом арсеналу. Комбинација претње западним санкцијама Египту ако набави конкурентске руске системе и руске неспособности да брзо испоручи своје системе због дугог реда наруџби како у земљи тако и из Индије и Белорусије, вероватно је допринела да HQ-9B изгледа привлачније. Много софистицираније стање кинеске електронске и радарске индустрије значи да HQ-9B вероватно задржава предности у односу на своје руске ривале у повезаним областима перформанси. HQ-9B је далеко најшире произведен ракетни систем земља-ваздух ван Русије, и распоређује ракете, радаре и командне јединице из мобилних камиона како би максимизирао мобилност и тиме побољшао преживљавање. Системи су у стању да се повежу са постојећим средствима противваздушне одбране Египта, као и са његовим ловцима МиГ-29М, и биће веома компатибилни са кинеским ловцима Ј-10С за које су бројни извори известили да је Египат недавно наручио.
Сматра се да је интересовање Египта за кинеска средства за ваздушни рат подстакнуто променом путања моћи на Блиском истоку, пошто је Каиро видео пораст тензија са неколико земаља западног света, као и са њиховим регионалним стратешким партнерима Израелом и Турском. Подршка Запада и за текуће планове Израела да исељава становништво суседног појаса Газе, и за турске напоре да подржи исламистичке милитанте у Сирији и Либији, сматра се да представља велику претњу египатској безбедности. Тренутна способност египатског ваздухопловства да се супротстави израелској флоти остаје ограничена, док се очекује да ће подршка Сједињених Држава за опремање Турске ловцима F-35 на сличан начин оставити Египат у неповољан положај. Напад вођен Западом на суседну Либију са турским учешћем 2011. године такође је, како се наводи, оставио снажан утисак на египатско руководство и допринео консензусу да је неопходно јачање способности за ратовање из ваздуха независно од западног света.