Borbe u pojasu Gaze između Hamasa i izraelske vojske se nastavljaju. Društvene mreže su bukvalno preplavljene fotografijama i video-snimcima ovog sukoba. Jedan video je ostavio snažan utisak na javnost. Ako je pre skoro dve godine, u maju, višednevni sukob Izraela i Hamasa bio fokusiran na upotrebu i presretanje raketa, danas, pored njih, Hamas koristi i takozvanu lutajuću municiju (kamikaze dronove).
Video prikazuje lansiranje nekoliko iranskih bespilotnih letelica kamikaza Ababil-2. Izvor snimka je turski vojni obaveštajni sajt SavunmaSanayiST.com. Turski izvori navode u komentaru iznad video snimka „Hamas udara na Izrael iranskom municijom Ababil-2“.
Sa poboljšanjima u svom sistemu kontrole leta, Ababil-2 pokazuje značajan napredak u savremenoj avijaciji. Prema Jane’s, ovaj inovativni model je započeo svoj prvi let 1997. godine. Međutim, Galen Wright tvrdi da je ušao u proizvodnju pet godina ranije, 1992. godine. Zanimljivo je, bez obzira na njihove različite perspektive, oba izvora se slažu da je Ababil-2 je zvanično predstavljen javnosti 1999. godine. Takođe je vredno napomenuti da se Ababil-2 u nekim izvorima može pominjati kao Ababil-II.
Dizajniran sa cilindričnim trupom, elegantno zakrenutim vertikalnim perajem i potisnim motorom, dizajn Ababil-2 je impresivno aerodinamičan. Pogon za ovaj avion se napaja jednostavnim propelerom sa dve lopatice, upotpunjen krilom postavljenim pozadi pored prednjeg kanala. Ova kombinacija povećava atribute zastoja, stabilnosti i manevrisanja letelice. Takođe je neophodno primetiti da se sve varijante mogu pohvaliti dometom većim od 100 km i da su napravljene od potpunog metala, osim Ababil-T koji koristi kompozit (fiberglass).
Svestrani Ababil-2 može da poleti ili sa JATO platforme nulte dužine ili da se pošalje sa šasije kamiona lansera Mercedes Benz 911. Impresivno, ovim sistemom za lansiranje raketa može se upravljati sa brodske palube, i dovoljno je modularan da se sastavlja ili rastavlja radi lakše prenosivosti. Kada je u pitanju povratak, padobran se može koristiti za postizanje male brzine spuštanja od 4 m/s, dok je klizanje alternativna opcija za standardno sletanje na pistu ili polje. Povremeno se mogu videti i letelice opremljeni stajnim trapom.
Ova bespilotna letelica korišćena je u ratu u Libanu 2006. godine, kao i u Iraku tokom 2009. godine i 2014. godine.