Hrvatska bi trebala da uskoro sredinom, aprila 2024. preda svoje PVO sistema “Strijela -10 CRO” Ukrajini za borbu protiv dronova kamikaza, besšpilotnih letelica i borbenih helikoptera, a za uzvrrat kako se navodi mogli bi da od Francuske dobiju PVO sisteme sličnih karakteristika “Krotal NG”.
Kortal bi identično kao i “Strijela -10 CRO” koja je nastala od modernizacijskih elemenata jugoslovenskog projekta “Strele 10M” pod nazivom “Sava” na šasiji borbenog vozila pešadije BVP M-80A (produžena verzija).
Prema podacima iz Military Balance, Hrvatska u naoružanju ima 9 raketnih sistema tipa Strela i to: 3 u verziji 9K35 Strela-10M3 (RS-SA-13
Gopher) i 6 tipa 9K35 Strela-10CRO.
Šta je Krotal?
Prema opisu “Krotal” je protivvazduhoplovni raketni sistem malog dometa namenjen za odbranu od niskoletećih ciljeva u svim vremenskim uslovima. Razvoj ovog sistema počeo je 1964, a francuskoj vojsci isporučen je 1971 godine.
Osnovna taktička vatrena jednicia ovog sistema je raketna baterija koja se sastoji od osmatračkog impulsnog doplerovog radara koji radi u S- opsegu, tri vozila sa po četiri rakete i monoimpulsnim doplerovim radarom koji radi u Q- opsegu. Ovaj raketni sistem može biti montiran kako na guseničarima, tako i na točkašima.
Ovaj sistem doživeo je brojne modifikacije, a poselednja nosi oznaku “NG” namenjen pre svega za kopnene jednice za borbru protiv aviona visokih letnih preformansi, borbenih helikoptera, krstareći raketa, taktičko balističkih raketa i raketa lansiranih sa aviona i helikoptera.
U odnosu na postojeći sistem, “Krotal NG” ima veću daljinu otkrivanja, sistem identifikacije svoj-tuđi, detekcija više ciljeva u svim vremenskim uslovima.
Krotal NG zasniva se na nizu komponenti koje su ranije usavršene. Kupola se okreće uz pomoć elektromotora, a na njoj se nalazi radar za praćenje, opto-elektronski uređaj, osam raketa , smeštenih u dva kontejnera sa po četiri rakete.
Sistem Kroatl NG je potpuno autonoman. Proces otkrivanja, zahvata, prelaska na praćenje, lansiranje i uništavanje cilja se vrši automatsko. Zahvaljujući visokom stepenu automatizacije vreme reaksije sistema je 5 sekundi, a vreme ponovnog postavljanja lansera iznosi 10 minuta. Uređaji za upravljanje vatrom sistema omogućavaju integraciju u kompleksne sisteme PVO. Raketna baterija sastava četiri vozila može da dejstvuje u koordinisanom režimu rada, obezbeđujući automatsku razmenu podataka o cilju, izboru optimalne varijante rada u toku dejstva.
Raketa VT-1 ima radio-komandno/elektronsko optičko navođenje. maksimalna daljina navođenja rakete je 10 km, a visoka manevarska sposobnost i maksimalna brzina od 3,5 Maha omogućava presretanje ciljeva na daljini od 8 km za približno 10 sekunti. Bojeva glava ima težinu 14 kg i parčadna, sumerenog dejstva sa unapred profilisanim parčadima. Aktivira se nekontaktnim radio upaljačem ili kontaktnim -elektromagnetnim upaljačem usporenog dejstva od 0,2 do 0,5 sekundi.Sistem gađa ciljeve po daljini 11 km po visini 6 km
Znači po analogiji ovo je sledeće na spisku za “nabavu”, pošto jelte Rusija je daleko a gde sad da komšijin dimnjak bude viši