Хрватска би требала да ускоро средином, априла 2024. преда своје ПВО система “Strijela -10 CRO” Украјини за борбу против дронова камиказа, бесшпилотних летелица и борбених хеликоптера, а за узвррат како се наводи могли би да од Француске добију ПВО системе сличних карактеристика “Кротал НГ”.
Кортал би идентично као и “Strijela -10 CRO” која је настала од модернизацијских елемената југословенског пројекта “Стреле 10М” под називом “Сава” на шасији борбеног возила пешадије БВП М-80А (продужена верзија).
Према подацима из Military Balance, Хрватска у наоружању има 9 ракетних система типа Стрела и то: 3 у верзији 9K35 Strela-10M3 (RS-SA-13
Gopher) и 6 типа 9K35 Strela-10CRO.
Шта је Кротал?
Према опису “Кротал” је противваздухопловни ракетни систем малог домета намењен за одбрану од нисколетећих циљева у свим временским условима. Развој овог система почео је 1964, а француској војсци испоручен је 1971 године.
Основна тактичка ватрена једнициа овог система је ракетна батерија која се састоји од осматрачког импулсног доплеровог радара који ради у S- опсегу, три возила са по четири ракете и моноимпулсним доплеровим радаром који ради у Q- опсегу. Овај ракетни систем може бити монтиран како на гусеничарима, тако и на точкашима.
Овај систем доживео је бројне модификације, а поселедња носи ознаку “НГ” намењен пре свега за копнене једнице за борбру против авиона високих летних преформанси, борбених хеликоптера, крстарећи ракета, тактичко балистичких ракета и ракета лансираних са авиона и хеликоптера.У односу на постојећи систем, “Кротал НГ” има већу даљину откривања, систем идентификације свој-туђи, детекција више циљева у свим временским условима.
Кротал НГ заснива се на низу компоненти које су раније усавршене. Купола се окреће уз помоћ електромотора, а на њој се налази радар за праћење, опто-електронски уређај, осам ракета , смештених у два контејнера са по четири ракете.
Систем Кроатл НГ је потпуно аутономан. Процес откривања, захвата, преласка на праћење, лансирање и уништавање циља се врши аутоматско. Захваљујући високом степену аутоматизације време реаксије система је 5 секунди, а време поновног постављања лансера износи 10 минута. Уређаји за управљање ватром система омогућавају интеграцију у комплексне системе ПВО. Ракетна батерија састава четири возила може да дејствује у координисаном режиму рада, обезбеђујући аутоматску размену података о циљу, избору оптималне варијанте рада у току дејства.
Ракета ВТ-1 има радио-командно/електронско оптичко навођење. максимална даљина навођења ракете је 10 км, а висока маневарска способност и максимална брзина од 3,5 Маха омогућава пресретање циљева на даљини од 8 км за приближно 10 секунти. Бојева глава има тежину 14 кг и парчадна, сумереног дејства са унапред профилисаним парчадима. Активира се неконтактним радио упаљачем или контактним -електромагнетним упаљачем успореног дејства од 0,2 до 0,5 секунди.
Систем гађа циљеве по даљини 11 км по висини 6 км
Значи по аналогији ово је следеће на списку за “набаву”, пошто јелте Русија је далеко а где сад да комшијин димњак буде виши