Француска ће задржати трупе у Чаду под контролом хунте док се повлачи у другим деловима Африке након кризе са другим војним режимима, рекао је у четвртак изасланик француског председника Емануела Макрона.
Француски утицај у њеним бившим западноафричким колонијама је ослабио пошто су војни владари који се боре против џихадистичких побуна у Малију, Буркини Фасо и Нигеру протерали француске трупе и ојачали везе са Русијом.
Око 1.000 француских војника стационирано је у Чаду, једним од малобројних француских савезника у региону и којим влада генерал Махамат Идрис Деби Итно од 2021. године.
„Наравно да ћемо остати“ у Чаду, рекао је Жан-Мари Бокел, Макронов изасланик за Африку задужен да разговара о новом војном присуству Француске на континенту.
Макрон је затражио разговоре са чадским властима о „еволуцији“ француског војног распоређивања како би се „боље прилагодио“ регионалним безбедносним и војним изазовима, додао је Бокел после састанка са Дебијем Итном у Нџамени.
Деби Итно ће се кандидовати на председничким изборима 6. маја враћајући власт цивилној власти у којој се чини да ће победити, а главне опозиционе личности ће бити прогнане, кооптиране или убијене.
Његов главни ривал и рођак Јаја Дило Ђероу убијен је прошле недеље у, како је његова странка назвала “погубљење“. Влада је саопштила да се Дило насилно опирао његовом хапшењу у пуцњави са војницима.
Деби Итно, 39, првобитно је обећао да ће вратити власт цивилима у року од 18 месеци, али је тај датум померио за још две године. Он је такође раније рекао да се неће кандидовати на изборима.
Сви ратни злочини света, па чак и ово зло у Палестини, су ништа у порђењу са гнусним огласима на вашем сајту.
Ја сам то решио овако: оне најгоре са црвима кад дођем до њих само скренем поглед у страну и прегурам их прстом преко екрана.
Бокца ти љубим, овај прелази на демократију убијајући противнике, и то Францима ништа не смета него му још честитају што прелази на цивилну демократску власт, начин није битан само да остану у Африки.