Француска све отвореније исказује амбиције у погледу присуства на Арктику, иако не полаже територијална права у региону. Упркос томе, Париз своју политику гради на аргументима глобалне одговорности као сталне чланице Савета безбедности УН, чланице НАТО-а и ЕУ.
Министарство одбране Француске је изашло у јавност са својом стратегијом за Арктик. Из званичних изјава и стратегије јасно се назире покушај да се припреми јавност на дугорочно војно и безбедносно ангажовање Француске у арктичком региону, који добија на значају услед климатских промена, отварања нових транспортних рута и борбе за контролу над природним ресурсима.У тренутку када се ледени покривач топи рекордном брзином, Арктик постаје предмет све већег геополитичког интересовања. Француска, иако формално нема део обале у арктичком кругу, покушава да своју улогу у региону оправда кроз глобалне безбедносне, енергетске и економске интересе. У том смислу, Француска развија свеобухватну арктичку стратегију која се заснива на три стуба: позиционирању, сарадњи и изградњи способности.
Француска би да се угура у дешавања на Арктику
Позиционирање – има за циљ да ојача легитимитет Француске у региону кроз учешће у арктичким форумима и све присутнију активност француских оружаних снага у оквиру НАТО вежби на северу Европе. Француска такође улаже у прикупљање обавештајних и климатских података, укључујући и оне релевантне за океанску компоненту нуклеарне доктрине одвраћања .
Сарадња, као други предуслов, је фокусирана на јачање билатералних односа са арктичким државама, пре свега са НАТО савезницима. Француска ће кроз заједничке вежбе и размену логистичке подршке настојати да буде препозната као пуноправни актер у региону, упркос томе што географски не припада арктичком кругу.
Стратегија подразумева развој опреме прилагођене екстремним арктичким условима, укључујући сателите за високе географске ширине и копнене станице. Улагањем у ову област, Француска жели да омогући стални надзор над регионом и одговор на безбедносне изазове.
Арктик је постао поприште интереса између Запада с једне стране и Русије и Кине с друге. С обзиром на то да је Русија већ распоредила значајне војне капацитете у региону, а Кина ће све више користити северну трговачку руту. Она себе све чешће назива „државом близу Арктика“. Тако ни Француска жели да не буде искључена из нове глобалне поделе утицаја на северу.