Francuska vojska reorganizuje pešadijske bataljone, na osnovu iskustva iz Ukrajine. Postojaće tri tipa – laki, srednji i teški.
Francuska armija pokrenula je reformu pešadijskih bataljona, inspirisanu iskustvima iz rusko-ukrajinskog rata. Cilj je stvaranje fleksibilnih borbenih grupa sa jačim sposobnostima podrške, što će omogućiti efikasnije delovanje u uslovima modernog ratovanja.
Reorganizacija, koja bi trebalo da bude završena do 2027. godine, obuhvata standardizaciju strukture za sve tri tipa bataljona – teške (opremljene VBCI oklopnim vozilima), srednje (sa vozilima Griffon) i lake (vazdušno-desantne i planinske, sa Serval VBMR-L). Prema novom modelu, svaki bataljon će imati oko 1.000 vojnika, organizovanih u četiri borbene čete, četu podrške i četu za komandovanje i logistiku. Borbena četa sastojaće se od pet vodova: komandnog, tri borbena i jednog za podršku. Poseban akcenat stavljen je na povećanje protivoklopnih sposobnosti, koje će biti raspoređene na nivou vodova. Bataljon će imati oko 150 vozila, od čega 60 borbenih i 90 za podršku.
Reforma odražava strategiju prilagođavanja “hibridnom” ratovanju, sa fokusom na veću pokretljivost jedinica, decentralizaciju protivoklopnih sredstava, jačanje uloge četa za podršku i unapređenje koordinacije između različitih vidova pešadije.
Francuska reforma pešadije dolazi kao posledica iskustava iz Ukrajine. Standardizacija, veća samostalnost jedinica i integrisanje sistema podrške postaju ključni elementi moderne vojne doktrine. Francuska prolazi kroz fazu modernizacije svojih oklopnih snaga. Pored oklopnih vozila, očekuje se i prijem stotine novih tenkova tokom naredne dekade.
Ovo više nego duplo prevazilazi formaciju klasičnog pešadijskog bataljona, i bliže je jačini puka. Ali ok…ako su takva (tuđa) iskustva…🤔
Nije to ništa novo.
Takozvana “školska” formacija bataljona JNA, sad već davnih 80-tih godina prošlog veka imala je 680 ljudi.