САД ЋЕ ОСТАТИ БЕЗ F-47 ЗБОГ УВОЂЕЊА ТАРИФА КИНИ, НЕМА РЕТКИХ ЗЕМНИХ МЕТАЛА ЗА АМЕРИКУ

Кинеске забране извоза ретких земних метала директно угрожавају амерички развој борбених авиона шесте генерације. Кинези увели нове мере као одговор на Трампово махнито подизање царина.

Пекинг је увео ограничења извоза кључних ретких земних метала и магнета у САД, као одговор на Трампове царине. Ове елементе, неопходне за производњу софистицираних система, САД углавном увозе искључиво из Кине. Забрана долази тек што је Трамп објавио један од највећих пројеката – развој F-47, америчког авиона шесте генерације. Ове мере обухватају кључне материјале попут неодијума и диспрозијума, неопходне за производњу авионских електронских система и модерних погонских јединица. Индустријски извори наглашавају да су неки од ових ресурса доступни искључиво из Кине, што ставља америчке произвођаче у тежак положај.

Њузвик је консултовао експерта научног парка SFA Oxford, који објашњава да су кључни елементи као што су неодијум, празеодијум, диспрозијум и тербијум незаменљиви у производњи. Користе се у стварању јаких магнета за електромоторе и генераторе, али и других сложених “геџета” у које се лаици слабије разумеју, као што су актуатори за управљање вектором потиска и напредни радарски системи.

Овакав расплет указује на директну геостратешку димензију кинеских одлука, које не само што угрожавају америчке одбрамбене пројекте, већ и истиче улогу Кине као доминантног играча на овом пољу. Американци и Европљани су показали да немају такта у доношењу рестриктивних економских одлука, а то им се знало обити о главу.

Ова ситуација открива дубоку зависност западних технологија од кинеских ресурса, што може значајно успорити напредне одбрамбене програме. Ретки земни метали су доказ да Америка не зависи само од једног ресурса – кинеске радне санге. Специјалисти предвиђају да би кинеска ограничења могла одложити F-47 пројекат, али успорити и производњу других система који се користе истим ресурсима. Алтернативе није лако наћи. Премда су ови елементи доступни, многе земље су напустиле њихову експлоатацију. У тај ред спада и САД. Неки метали се добијају искључиво као секундарни производ примарне производње. Тај корак би захтевао покретање огромних производних гиганата, за које тренутно не постоји потреба. Време је да Америка схвати, у случају Кине – економска батина има два краја.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *