Лични осврт: Данко Боројевић
Откако је почео рат у Украјини, у ове последње две године имали смо прилика да се упознамо са много аналитичара. Углавном, они су често били острашћени и претежно навијачки настројени за једну или другу страну. Неретко, вредност њихових анализа текућег сукоба, благо је рећи је била упитна. Међутим, то не треба чудити, јер се ти аналитичари понашају управо у складу са ставом оних који их читају. Мало је у ове две године било квалитетних, неутралних анализа, које су пружале ономе који их је читао да сам закључи а не да му иста намеће закључак.
Један од таквих аналитичара јесте и Том Купер који је “по ставу наших читаоца више проукрајински настројен”, на шта он има право. Елем Том Купер је пишући за издање Pucará Defensa у свом ауторском тексту Es el alcance анализирао судбину авиона F-16 у украјинским рукама.
Украјина полаже велике наде у ловце F-16 америчког порекла, који би требали да буду испоручени у европске земље за потребе Оружаних снага Украјине. Али чак и ако буду модификовани и добију AESA радар заједно са ракетама ваздух-ваздух AIM-120C-7, они ће моћи мало шта да ураде у конфронтацији са руском авијацијом.
“Типична „ударна ћелија“ руских ваздушно космичких снага данас се састоји од једног Су-35, опремљеног са две Р-37М, једном Х-31, две Р-77 и две Р-73 и пружа одличну ваздушну заштиту и антирадарску заштиту (против украјинских система ПВО), и два Су-34 наоружана са четири УМПК (са бомбама од 250 или 500 кг) и две Р-73 (за самоодбрану)”, пише аутор у издању Pucará Defensa.Као што је наведено, проблем за Оружане снаге Украјине је то што Су-35, ако открије F-16 на време („а ваздушно космичке снаге ће учинити све што је могуће да прате сваки лет украјинског F-16“), може да изведе напад са удаљености од 150 до 200 км . Ово је отприлике 3,5 пута више од максималне удаљености захвата у односу на AIM-120.
“У већини случајева, Су-35 ће моћи да уништи будућег ловца Оружаних снага Украјине много пре него што овај успе да се довољно приближи и узврати”, наводи аутор у свом тексту.
Према његовим речима, раније овог месеца украјински МиГ-29 је већ оборен ракетом Р-37М, а исто чека и америчке авионе:
“Једном у ваздуху, озраченом авиону (F-16) је боље да изађе из борбене зоне што је пре могуће, ако, наравно, пилот жели да преживи”.
Како се наводи у тексту, пилоти Оружаних снага Украјине могу покушати да преваре руске пилоте, на пример, лансирањем мамаца ADM-160 MALD, на којима ће авиони руских ваздушно космичких снага потрошити своје Р-37М и неће моћи да гађају F-16.
Ако и сам Купер не предвиђа “ружичасту судбину” авионима F-16 изнад Украјине, зашто му не веровати.
Ostavimo se silnih pretpostavki šta bi bilo, kada bi bilo ovako, a šta onako… Važno je ko ima bolji radar sa većim dometom, ko ima rakete sa većim dometom. koji avion ima bolje manevarske sposobnisti, veću brzinu uspinjanja i naj važnije pilote sa iskustvom na tom modelu u ratnim uslovima.
Neko sa sto sati simuliranog nadleta i onaj sa par stotina ili hiljada sati u realnim uslovima rata….
Одавно застарелим, без обзира што су неки ‘модернизовани’, (с’краја 80.-их и с’почетка 90- година) ловцима – кршевима “Ф-16″(‘Летећим мртвачким ковчезима’ или ‘Мртвачким сандуцима које лете’ – зависи ко и како их ‘тепају’), време ради за топионице гвожђа,бакра, алуминијума и челика !- које од почетка рата(Специјалне војне операције) раде у 3 или 4 смене. За несрећне пилоте Украјине време ради за Погребни завод! П.С.- Летење на тим ловцима је само краткотрајна, ‘досадна авантура’ стално прекидана с’тренуцима страха – из које ће ретко који пилот Украјине извући живу главу, ако на време не катапултира Што високо лети – ниско пада ! Ко високо лети – ниско спушта ! Украјинска ‘загонетка’ : Бациш је високо горе, бело је – падне доле на земљу, жуто је ! А, нису у питању јаја ! Па, гаће срећног украјинског пилота који је на време успео да катапултира !
( Мр Пит & 12 ‘гуслача’ и AI)